Exxon Mobil, 65% Yükselmesine Rağmen Hâlâ Ucuz mu?

June 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Exxon Mobil, 65% Yükselmesine Rağmen Hâlâ Ucuz mu?

Kilit Noktalar:

  • Dünyanın doğusunda COVID-19 kısıtlamalarının yeniden gündeme gelmesi ve özellikle Rusya-Ukrayna savaşı, 2022 Ocak ayından bu yana Amerikan borsalarının düşüşüne büyük öncülük etti. 
  • Borsalar düşse de Rusya-Ukrayna savaşı sonrası özellikle Rusya’ya uygulanan ambargolar petrol ve doğal gaz şirketlerin hissesini olumlu etkiledi.
  • Evercore analisti Stephen Richardson ise enerji sektörünün ortalama Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 18,22 iken Exxon Mobil’in Fiyat/Kazanç (F/K) oranının 16,96 olmasından dolayı hissenin hâlâ ucuz olduğunu düşünüyor.

Enerji Sektöründe Neler Yaşandı?

Küresel ekonomiler enerji arzı ve talebi arasındaki uyumsuzlukla boğuştuğu için Exxon Mobil (XOM) hisseleri 2022’de yaklaşık 65% arttı ve bu da petrol fiyatlarında keskin bir sıçramaya yol açtı. 

Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle hem ABD, hem AB hem de uluslararası şirketler Rusya’ya uyguladıkları ambargo ile en önemli ihracatçıyı sektörden uzaklaştırdı.Rusya’ya karşı uygulanan ambargo, fiyatların yükselmesine sebep olurken bu durumdan haliyle en çok faydalanan enerji şirketleri oldu. ABD Başkanı Biden da konuyla ilgili açıklamalarda petrol şirketlerine yüklendi. Özellikle Exxon Mobil’in adını geçiren Biden, “Exxon bu yıl Tanrı’dan bile çok para kazandı. Dokuz bin kuyu açma izni var. Neden yapmıyor? Çünkü daha fazla petrol üretmeyerek para kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Exxon Mobil Bugün Bile Hâlâ Ucuz mu?

Evercore’a göre ise Exxon Mobil, bu yıl hisse senedi artışından sonra bile hâlâ ucuz görünüyor. Analist Stephen Richardson, Exxon Mobil’deki fiyat hedefini hisse başına 88 dolardan 120 dolara yükseltti. (Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirkete sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfasına giderek şirketi inceleyebilirsin.)

Analistin paylaştığı notta, “Önümüzdeki uzun vadeli enerji döngüsü ve Exxon Mobil’deki güçlü kazanç (artan getiri) göz önüne alındığında, ‘doğru’ noktaların dikkate alınmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz. Kazanç planını oldukça kuvvetli görüyoruz. Kullanılan öz sermaye getirisi Exxon Mobil, 2025’te 15% ve 2027’de 17% yükseliş öngörüyor. XOM’un öngördüğü gibi finansal performans iyileşirse, serbest nakit akışı ve temettüler ve hisse geri alımları yoluyla hissedarlara iade edilen nakit önümüzdeki 5 yıl boyunca önemli olacaktır.” dedi.

Ayrıca Richardson, Exxon Mobil’in kazançlarını ikiye katlama yolunun, hisse senedine yatırım yapma durumunda önemli bir faktör olduğunu yazdı. Ayrıca analist; Guyana, Permiyen havzası ve Brezilya’da şirket için daha uzun vadeli büyüme fırsatları görüyor.

Exxon Mobil, 65% Yükselmesine Rağmen Hâlâ Ucuz mu?

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı