Bültenler

Evergrande’nin Borç Krizinin ABD Piyasalarına Etkisi

September 20, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Evergrande’nin Borç Krizinin ABD Piyasalarına Etkisi

Piyasaların açıldığı ilk dakikalar itibarıyla Nasdaq %-1,56 ve S&P 500 %-1,40 değer kaybıyla güne başladı.

Çin merkezli emlak şirketi Evergrande’de ortaya çıkan borç krizinin yansımalarıyla beraber, Wall Street yatırımcılarının endişeleri büyük oranda artmaya başladı. Endişelerin artışıyla başlayan satış dalgası ise, hem küresel hisse senedi piyasalarının hem de 3 büyük endeksin piyasa öncesinde %2’ye yakın değer kaybına uğramasına sebebiyet verdi.

  • Bugünkü seansına değer kayıplarıyla başlayan Hong Kong borsasının yanında, Çin merkezli emlak şirketi Evergrande’de artan borç krizi emlak sektörünün de ötesinde yayılma belirtileri gösterdi. Avrupa Borsaları da yayılan satış dalgalarının etkisiyle düşüş göstermeye başladı.

Bu hafta vadesi gelen borç yükümlülükleri de dahil olmak üzere toplamda 300 milyar dolarlık borcu olan Evergrande’nin, bugünden itibaren borçlarını ödeyemeyeceğini açıklaması adeta küresel piyasaların her köşesinde satış etkisi başlattı.

  • Şirket pazar günü yaptığı açıklamada, bazı yatırımcılarına nakit para yerine gayrimenkul ile geri ödeme yapmaya başladığını söylemişti.

  • Evergrande Grubu’nun hisseleri ise, Hong Kong piyasasında %10’a yakın değer kaybederek hisse başına sadece 2,28 Hong Kong dolarına ulaştı. Hisse bu yıl şimdiye kadar toplamda %84’e yakın değer kaybetti.

❗️ Neden Önemli?

Evergrande, borçları konusunda çok kritik son ödeme tarihleriyle karşı karşıya. Bloomberg’e göre, pazartesi günü bazı bankalardan aldığı kredilerinin faizlerini geri ödemesi gerekiyor. Öte yandan Çinli yetkililer, Evergrande’nin büyük bankalara olan ödemelerini gerçekleştiremeyeceğini söylediğini ileri sürüyor.

Analistler; Çin, Japonya ve Güney Kore’de tatil nedeniyle piyasaların kapalı olmasından dolayı oluşan düşük para hacminin de satışların artmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

  • UBS tarafından yapılan bir tahmine göre şirket, Çin’in emlak sektörünün sahip olduğu toplam borcun yaklaşık %6,5’ine sahip.

Yatırımcıların dikkatleri, yüksek borçlu emlak geliştiricisi Evergrande’nin finansal varlıklarının nakit ve borçlanma oranlarındaki başarısızlığının ortaya çıktığı Çin’e doğru yöneliyor.

🕒 Bir Adım İlerisi

Çin Hükümetinin devreye girip Evergrande’nin krizden çıkmasına yardım edip etmeyeceği ise ayrı bir merak konusu.

Bloomberg News, halihazırda firmanın kurucusundan gelen bir kurtarma ve yardım talebinin Guangdong’daki yetkililerce reddedilmiş olduğunu bildirdi.

📁 Kaynaklar

Dow Dives 500 Points, Evergrande Fears Mount—and What Else Is Happening in the Stock Market Today

What could an Evergrande debt default mean for China and beyond?

Wall Street joins global sell-off as Evergrande crisis intensifies

Fears about China’s Evergrande spread to global markets