Borsa Yorumları

Evercore Bu Yapay Zekâ İsimlerine “AL” Diyor

August 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Evercore Bu Yapay Zekâ İsimlerine “AL” Diyor

Evercore ISI, yapay zekânın şirketleri ve dünyayı dönüştürme evresinde en iyi yapay zekâ sağlayıcılarını, benimseyicilerini ve uyarlayıcılarını belirledi.

Hepimizin bu yıl gördüğü üzere yapay zekâ vaadi, teknolojiyle bağlantılı hisselerde büyük bir artışa neden oldu. Mayıs ayında Nvidia’nın (NVDA) patlama yapan üç aylık bilançosu yatırımcılar arasında daha da fazla heyecan uyandırdı.

Bu görünüme göre Evercore kıdemli genel müdürü Julian Emanuel, Nvidia’nın mayıs ayındaki bilanço açıklamasından bu yana bilançolarında yapay zekâdan bahseden ve son raporlarına olumlu tepkiler alan Russell 3000 hisselerinin kısa bir listesini vurguluyor. 

Bu isimler aynı zamanda önümüzdeki 12 aya yönelik hisse başına kâr (EPS) tahminlerinin yukarı doğru revize edildiğini gördü.

Evercore’un güçlü yapay zekâ hisseleri listesinde yer alan isimler de şöyle:

  • Alphabet (GOOGL)
  • Meta Platforms (META)
  • Nvidia (NVDA)
  • Booking Holdings (BKNG)
  • JPMorgan (JPM)
  • Arista Networks (ANET)
  • MongoDB (MDB)
  • Domino’s Pizza (DPZ)
  • Intel (INTC)
  • Pure Storage (PSTG)

🚀 Hem Alphabet hem de Meta Platforms’un bu listeye girmesi şaşırtıcı değil. Her iki hisse de yılın başından bu yana artan yapay zekâ talebiyle sırasıyla yaklaşık 48% ve 152% ralli yaptı. Meta ve Alphabet için EPS tahminleri, mayıs sonundan bu yana sırasıyla yaklaşık 15% ve 5% arttı.

Alphabet yönetimi, ikinci çeyrek bilançosunda yıllardır süregelen yapay zekâ odağını yineledi ve yapay zekâ ile geliştirilmiş arama ve reklamcılığı entegre etme yollarını vurguladı. 

Meta yönetimi de, Facebook’un akışında “en hızlı büyüyen” alan olan yapay zekânın önerdiği içeriklerin gücüne dikkat çekti.

🎇 Yakın zamanda yapılan bir bilanço açıklamasında Booking Holdings ise rezervasyon deneyimini kişiselleştirmek için yapay zekâ kullanımının yollarına değindi ve Penny olarak bilinen üretici yapay zekâ destekli seyahat asistanı Priceline’dan bahsetti. 

Booking’in hisseleri, tüketici seyahat görünümünün toparlanmaya devam etmesiyle bu yıl yaklaşık 60% arttı.

Evercore Bu Yapay Zekâ İsimlerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC