Ekonomi ve Finans Haberleri

Euro 33 Liraya Yükseldi

February 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Euro 33 Liraya Yükseldi

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın ilk enflasyon toplantısı sonrası yükselişlerini sürdürürken, küresel piyasalarda dolar endeksi 104 üzerinde seyretmeye devam etti. 

Serbest piyasada güne 30,5910 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 30,6050 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,9756 liradan tamamladıktan sonra 0,22% artışla 33,0479 liraya yükselerek rekor tazeledi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahah, yılın ilk enflasyon raporu toplantısında yaptığı açıklamada 2024 yılı için öngörülen 36% enflasyon tahmininin korunduğunu ifade etti.

TCMB 2023’ün son enflasyon raporunda da enflasyonu 2024 yıl sonu için 36% olarak tahmin etmişti. 2023 enflasyonu için tahmin 65% olurken, enflasyon 2023’ü 64,77% ile tamamlamıştı.

🎯 Dolar Endeksi 104’ün Üzerinde Tutunmaya Çalışıyor

Euro 33 Liraya Yükseldi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların politika yapıcıların şahin açıklamalarını sindirmesi ve ABD’den gelecek yeni ekonomik veriler öncesi dar bir aralıkta seyretti. Endeks, 104,095 seviyesinde.  

Dün birçok Fed yetkilisi, ABD’de yakın zamanda gevşeme politikasına başlamak ya da başladıktan sonra hızlı hareket etmek için çok acele etmemeleri gerektiğine yönelik bir dizi açıklamada bulundu.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, “Gelen verileri ve görünümü dikkatle değerlendirdiğimiz için şu an için politika iyi konumlanmış durumda.” dedi ve “bu yılın ilerleyen dönemlerinde politika kısıtlamalarını gevşetmeye başlamanın uygun olacağına” inandığını sözlerine ekledi.

CME Group’un FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in mart ayında faiz indirimine başlama ihtimalini 18,5% olarak fiyatlıyor ve bu oran yılbaşına kıyasla önemli ölçüde düştü. Yatırımcılar mayıs ayında 25 baz puanlık bir indirim olasılığını ise yaklaşık 60% olarak görüyor.

Capital. com piyasa analisti olan Kyle Rodda, “Piyasalar merkez bankaları tarafından yönlendirilecektir ancak nihayetinde piyasa katılımcıları temellere dayanarak kendi sonuçlarını çıkaracaktır. Tüm bunlarla birlikte, ABD’de temeller güçlü kalmaya devam ediyor.” diyor. 

IG analisti olan Tony Sycamore da ABD para biriminin 104,60 ve 104,80 civarındaki direnç seviyelerini test etmek için yeni bir hamleye ihtiyaç duyacağını ve 13 Şubat’ta açıklanacak ocak ayı enflasyonunun (TÜFE) bunun için ilk fırsatı sunacağını belirtti. 

Euro 33 Liraya Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters