Bültenler

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer

December 10, 2021 • 10 dakika okuma süresi
☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer

Merhaba Midaslı!

Erken emeklilik başlığını görünce dikkatini çekti değil mi? Yıllarca çalışıp, kazanıp, biriktirmeye çalışıp sonra da emeklilik için yaşının gelmesini beklemeyi herkes istemeyebilir tabii.

Peki, sana ileriye dönük emeklilik planlarını çok daha yakın zamanda gerçekleştirebileceğini söylesek? Düşünsene takvimlerin müsait, saatin kaç olduğu önemsiz, yetişmen gereken bir yer yok, olabildiğince özgürsün… 

İster kitap yaz istersen yepyeni bir hobiyle meşgul ol. Yoksa senin de emeklilik hayalin pek çok insan gibi kendi zevklerine, rahatına ve eğlence anlayışına uygun bir yere yerleşmek mi? 

Erken emeklilik hayalini gerçekleştirmen için temettü emekliliği konusunu tüm detaylarıyla anlattığımız kısım yazının sonunda seni bekliyor. Gel, önce erken emeklilikte sana ve hayallerine yakışacak enfes rotalara bi’ göz atalım.

Keyifli okumalar!

⛱ Bir Yaz Gecesi Rüyası – Akyaka

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer
(Görsel: kucukoteller.com.tr)

Haydi, güzel bir hayale dalalım: Işıl ışıl güneş tepede, deniz tüm güzelliğiyle ayaklarının altına serilmiş, sahilde oturmuş kitap okuyup bir gölgede serinliyorsun. 

Bunu her yaz, bir tatilci olarak kısıtlı bir zamanda yaşamak yerine dilediğin gibi yaşayabileceğin bir yer var: Akyaka!

Muğla’nın küçük cenneti Akyaka, bu hayalini gerçekleştirebileceğin harika bir bölge. Tatilseverlerin akın ettiği diğer bölgelere kıyasla daha mütevazı, sakin ve özgür ortamını seveceğine eminiz. Sakinlik dediğimize bakma, Akyaka’nın geceleri de olabildiğince hareketli!

Akyaka’nın yakınlarındaki Azman Çayı’nın ününü duymuşsundur. Bu güzelliğe her gün yakından bakmak herkesin sahip olabileceği bir lüks değil, öyle düşün.

🎷 Emeklilikte Kaş’a Takılanlar – Kaş

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer
(Görsel: bizevdeyokuz.com)

“Yaz aylarında her yer güzeldir.” dediğini duyar gibiyiz. Doğru! Ama biz yalnızca bunları konuşmayacağız tabii. Türkiye’nin Güney’i her mevsim güzel. Kaş ise bir başka güzel.

Sahilleri, koyları, havası, suyu kadar insanları ve yapılacak aktiviteleriyle de çok bir o kadar zengin… 

Biraz adrenalin mi arıyorsun? Kano gezileri, rafting ve dalış yapabileceğin birçok noktası var. Ruhu hep genç kalanlardan mısın? Müziğin ritmine kapılıp gideceğin Jazz ezgileriyle dolu harika geceler seni bekliyor. 

Burada yaşayacağın her günün bir öncekinden farklı olacağına eminim. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksın bile. Öyle bir büyüsü var Kaş’ın. 

⛰ Her Taşın Altında Bir Tarih Yatıyor – Datça

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer
(Görsel: Bademlikonak.com)

Tarihçi Strabon’un meşhur bir lafı var: “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası’na gönderir.”

Bu söz, Datça ile ilgili tüm güzellikleri özetliyor aslında. Perde gibi dümdüz denizi, yalnızca rüzgarı dinleyebileceğin sessizliğiyle Datça, inzivaya çekilip kendini bulabileceğin harika bir yer. 

Üstelik Datça’nın taşı toprağı da farklı dönemlere ait tarihi izler taşır. Eski Datça’nın sokakları, Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi ve Knidos Antik Kenti’nin etrafında yaşamak, tarihin tozlu sayfalarında kaybolmak gibi hissettirecek.

🇺🇸 Macera Dolu Amerika – ABD, Tennessee Eyaleti

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer
(Görsel: travelandleisure.com)

Hayallerinle sınırları aşmaya ne dersin? Türkiye sınırlarının dışında, ABD’de bir emeklilik hayatı yaşamaya nasıl bakarsın? Gel, şahane bir emeklilik rotası olabilecek Tennessee’ye yakından bakalım.

Knoxville, Brentwood, Chattanooga, Nolensville ve birçok şehriyle Tennessee, emeklilik için aile dostu, harika bir alternatif sunuyor. Sevecen ve yardımlaşmayı seven insanları, birbirinden güzel konutları, okulları, doğası ve büyümeye odaklanmış şehir yapısıyla unutulmaz bir hayat sunuyor. Belki de o meşhur Amerikan Rüyası, senin ikinci hayatında gerçekleştirebileceğin bir rüyadır. 

🚐 Sen Nereye Evin Oraya!

☀️ İkinci Baharını Erken Yaşa: Erkenden Emekli Olup Yerleşmek İsteyebileceğin 5 Yer
(Görsel: themanual.com)

Yerleşik hayattan sıkılmış bir ‘özgür ruh’ musun? O zaman bu önerim senin için: Adımını attığın her yer yeni evin olsun! 

Her şeyden önce kendine devasa bir dünya haritası al. Ardından ihtiyaçlarına yönelik yeterli büyüklükte bir karavan… Yol boyunca manzaranın tadını çıkaracağın müzik listeni de hazırladın mı… Ver elini dünya! Doğasını ve atmosferini sevdiğin yerlerde park et ve hayatın tadını çıkar.

Evet, Gelelim Esas Konuya… Nasıl Olacak Bu Erken Emeklilik Planı? 

Hayal etmek iyi hoş da hayallerini şimdiden gerçekleştirebilmek için bir erken emeklilik planı yapman gerek. Bunun için de sana güzel bir yatırım enstrümanından bahsetmek isteriz: “Temettü emekliliği”

Peki, Temettü Nedir? Her Şeyden Önce Buna Bi’ Açıklık Getirelim

Temettü; diğer adıyla kâr payı, bir şirketin ürettiği dönemlik kârın bir miktarının, nakit olarak veya hisse senedi cinsinden şirket pay sahiplerine dağıtılmasıdır.

Daha da basitleştirmek gerekirse, bir şirketin hissesini aldığında, o şirketin çok ufak bir payına sahip olsan da ortaklarından biri olduğun anlamına gelir. Böyleyken şirket kâr ettiğinde kazançlarını ortaklar arasında paylaşır. Sen de o ortaklar arasında yer aldığın için payına düşeni alırsın.

Tabii temettü veren her şirket bunu aynı sıklıkta yapmaz. Kimi hisseler bu ödemelerini aylık kimileri çeyreklik kimileriyse yıllık olarak öder.

Tabii her şirketin temettü vermediğini de hatırlatalım. Yatırım yapmadan önce o şirketin temettü verip vermediğini kontrol etmeyi unutma.

Peki, Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü veren şirketlere, uzun vadede ve düzenli olarak yaptığın yatırımların karşılığı gibi bakabilirsin. Birçok şirket her yıl, belli bir yüzdede temettü dağıtıyor.

Burada önemli olan şirketin temettü verimliliği ve hisse senedi değerini hesaplayarak temettü emekliliği yatırımın için alacağın miktarı iyi ölçebilmek. 

Nasıl mı? Hemen Açıklayalım!

Doğal olarak temettü emekliliğinin de birçok tekniği vardır. Bunlardan bir tanesi: Warren Buffett’ın da çok sevdiği “Bileşik Getiri”den beslenen bir strateji! 

  • Bileşik temettü yatırımı dediğimiz bu strateji temelde, yatırımlarımız sonucunda elde ettiğimiz temettüleri harcamak yerine, ilerideki emekliliğimizi düşünerek o tutarla yeniden temettü hissesi almakla gerçekleşir.

Yani örnek olarak, Abbvie hissesine yatırım yaptın ve ocak ayında bu yatırımından 100 dolar temettü kazandın. Bu 100 doları harcamayıp tekrar Abbvie hissesi alırsan, bir sonraki temettü dağıtımında Abbvie’nin sana ödeyeceği temettü miktarı da artacaktır. Çünkü artık elinde daha fazla Abbvie hissesi olmuş olur.

  • Bu sayede aylar, yıllar içinde elindeki temettü yatırımın büyür ve her seferinde bir öncekinden daha fazla temettü kazanma ihtimalin artar. Hele bir de yatırım yaptığın şirket temettüsünü büyütüyorsa… O zaman değmesinler keyfine!

Ufak Bir Örnekle Her Şey Daha Net Olacak

Bu “bileşik temettü yatırımının” zihnimizde daha fazla canlaması adına ufak bir örnek üzerinden ilerleyelim. Bu örnekte hem temettüsünü büyüttüğü hem de hissesi değer kazandığı için Broadcom (AVGO) örneği üzerinden ilerleyelim.

Diyelim ki, bundan tam 7 sene önce, yani 2015 yılının başında elindeki 50 bin lirayı dolara çevirdin ve bununla ne kadar Broadcom (AVGO) hissesi alabiliyorsan aldın. 

Sonra 7 sene boyunca da AVGO’dan aldığın temettüyü hiç harcamadan düzenli olarak yine AVGO almaya ayırdın. 

  • Burada hesaplamamız daha kolay olsun diye yıl boyunca temettüleri biriktirip o yılın sonunda aynı hisseye yatırmışız gibi düşüneceğiz.

Bu senaryoda, 2022’ye doğru yatırımının ne kadar büyüdüğüne ve temettü emekliliği hayaline ne kadar yaklaşmış olabileceğine beraber bakalım:

2015

2015 Ocak ayında Dolar/TL kuru 2,33’tü. O dönemde elimizdeki 50 bin lira ile yaklaşık 21.460 dolar alabiliyorduk. Aynı tarihte bir adet AVGO’nun fiyatı ise 100,93 dolardı. Bu sayede elimizdeki parayla 212,62 adet AVGO aldığımızı varsayalım.

Bileşik temettü hesabımız şöyle:

2015 yılında hisse başına 1,64 dolar temettü vermiş. 212,62 x 1,64 = 348,69 dolar temettüyü 2015 yılında alıyoruz. 

Bununla tekrardan sene sonunda fiyatı 145,15 dolar olan AVGO’yu alırsak eğer: 348,69 / 145,15 = 2,40 adet AVGO alabiliyoruz.

2015 sonu toplam portföyümüz: 215,02 AVGO

Bundan sonraki seneleri de aynı şekilde hesaplayalım.

2016

Yıllık hisse başına toplam temettü: 2,52 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 541,85 dolar

Yıl sonu AVGO hisse fiyatı*: 176,77 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 215,02 + 3,06 = 218,08 AVGO

2017

Yıllık hisse başına toplam temettü: 4,81 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 1.048,96 dolar (Kazancımızı 2016’ya göre neredeyse ikiye katladık!)

Yıl sonu AVGO hisse fiyatı: 256,90 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 218,08 + 4,08 = 222,16 AVGO

2018

Yıllık hisse başına toplam temettü: 7,90 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 1.755,06 dolar

Yıl sonu AVGO hisse fiyatı: 254,28 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 222,16 + 6,90 = 229,06 AVGO

2019

Yıllık hisse başına toplam temettü: 11,20 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 2.565,47 dolar

Yıl sonu AVGO hisse fiyatı: 316,02 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 229,06 + 8,11 = 237,17 AVGO

2020

Yıllık hisse başına toplam temettü: 13,35 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 3.166,47 dolar

Yıl sonu AVGO hisse fiyatı: 437,85 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 237,17 + 7,23 = 244,40 AVGO

2021

Yıllık hisse başına toplam temettü: 14,40 dolar

Yıl sonu kazandığımız temettü tutarı: 3.519,36 dolar

8 Aralık 2021 AVGO hisse fiyatı: 590,40 dolar

Yıl sonu bileşik yatırımımızın sonucu: 244,40 + 5,96 = 250,36 AVGO

Şimdi geldik işin en heyecanlı yerine! Sence 7 sene sonunda, yatırımlarımız hem dolar cinsinden hem de Türk Lirası cinsinden ne kadar artmıştır?

2015 sonu, başlangıç portföyümüz:

50.000 TL veya 21.460 dolar veya 212,62 AVGO

8 Aralık 2021 itibarıyla portföyümüz:

2.022.060 TL veya 147.812 dolar veya 250,36 AVGO

Kazanç oranı: 

  • TL cinsinden %4.044
  • Dolar cinsinden %688**

50 bin lira ile başlayan yolculuğunun sonunda sadece 7 senede milyoner olabilirmişsin!

Bu arada unutmadan şunu da söyleyelim: Midas’la temettü dağıtacak şirketlere yaptığın tüm yatırımlarda, bu temettüleri alma hakkına sahip olursun.

Emeklilik dönemini şimdiden kutlarız Midaslı!

Gittiğin yerden bize de kartpostal at, olur mu?

*Yıl sonu hisse fiyatlarında, ilgili yılın aralık ayının kapanış fiyatı baz alınmıştır.

**8 Aralık 2021 için güncel kur 13,68 alınmıştır.

Yıllık temettü değerleri dividend.com sitesinden alınmıştır. Kaynak