Borsa İstanbul Notları

Enflasyonu Yenen Hisseler

Enflasyonu Yenen Hisseler
Google News Icon Takip Et

TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon verisi, beklentilerin altında 1,64% olarak gerçekleşti. Bu veriyle beraber yılbaşından bu yana 22,58% olarak gerçekleşen enflasyon oranına karşın BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana 40,11% değer kazandı.

Biz de senin için yılbaşından bu yana enflasyonun üzerinde kazandıran hisseleri ve sektörleri inceledik. 

Dilersen öncelikle hangi hisseler yılbaşından bu yana enflasyonun üzerinde getiri sağlamış inceleyelim. 🔍

Enflasyonu Yenen Hisseler

Peki, belli hisseler öne çıkarken hangi sektörler enflasyonun üzerinde yer aldı? Bu sektörlerin öne çıkan noktaları neler?

Gel beraber sektörlerin yılbaşından beri konumuna da göz atalım. 👀

Enflasyonu Yenen Sektörler

Sigorta Sektörü (XSGRT)

Sigorta primlerinde yıldan yıla meydana gelen hızlı artış, deprem faciası sonrası yangın ve doğal afet sigortalarında katlanarak giden güçlü seyir ve içinde bulunduğumuz parasal sıkılaşmanın sonucu olarak yüksek mevduat faizleri, sigortaların altındaki portföyün para piyasası fonlarında değerlendirmesiyle kuvvetli kârlılık rakamları sürdürmeye devam ediyor.

Otomotiv ve inşaat pazarındaki daralma ve reasürans maliyetlerindeki artış devam etse de yüksek mevduat faizleri ve artık poliçelere daha kolay yansıtabilen sigorta primleri sigorta temasını güçlü tutmaya devam ediyor. 

Tüm bu gelişmeler ışığında sigorta sektörü (XSGRT) yılbaşından bugüne 93,5% değer kazanarak enflasyona karşı en yüksek getiri sağlayan sektör ünvanını koruyor.

Sektörün ortalama F/K oranı 9,9, PD/DD oranı ise 5,4 olduğu düşünülünce; 5,6 F/K oranı ile en düşük F/K oranına sahip 3,58 PD/DD oranı ve 97,26% özkaynak kârlılığı ile sektöre göre cazip fiyatlanan ANSGR öne çıkıyor.

Bunun yanında sigorta şirketlerinde özkaynaklar önemli olduğu için PD/DD oranına baktığımızda en düşük PD/DD oranına sahip AKGRT ile prim üretimlerinde en yüksek paya sahip sigorta şirketlerinden TURSG göze çarpan diğer sigorta şirketleri.

İletişim Sektörü (XILTM)

2019 yılı sonrası başlayan enflasyonist dönemin sonucu olarak fiyatlamalarını 24 ayda bir yapan telekomünikasyon şirketleri kârlılık tarafında güçsüz kalıyorlardı.

Fakat 12 aya indirilen taahhüt sözleşmeleri, iletişim sektöründeki şirketlerin fiyatlamaları daha hızlı yapabilmesine olanak sağladı.

Diğer taraftan parasal sıkılaşmanın sonucu olarak enflasyonu dizginleme çabaları, telekomünikasyon sektörünün fiyatlamalarını gecikmeli yapma dezavantajını ortadan kaldırabilme beklentisine yol açtı. 

Tüm bunların sonucunda enflasyonun üstünde artan ARPU (kullanıcı başı ortalama gelir) rakamları XILTM sektörünün TCELL ve TTKOM’un öncülüğünde 89,31% olarak yükselmesine yol açtı. 

Bankacılık Sektörü (XBANK)

Türkiye’nin son 1 yılda ortodoks politikalara yönelmesi, gri listeden çıkış hikayesi, ve Türkiye’nin not artırım sürecine girmesiyle beraber düşen kredi risk primi (CDS) ve Türk Lirasına olan güvenin artması sonucu bankacılık hisseleri yılbaşından itibaren 78,15% yükseldi.

2023 yılında enflasyona endeksli tahvil getirileriyle beraber yüksek kârlılık açıklayan bankaların kredi-mevduat makasının açılmasıyla beraber 2024 yılında çeyrekten çeyreğe kârlılıkları daraldı.

Artan mevduat faizlerinin ve parasal sıkılaşmanın sonucu olarak bankaların kârlılıklarının 2024 yılında daralma gösterme ihtimali bulunsa da Türk Lirası’na olan güvenin artması yıllardır endeksin altında performans gösteren bankalara ilginin artmasını sağlayabilir.

Güncel olarak sektörün ağırlıklı ortalama F/K oranının 7,4 PD/DD oranının 2,1 olduğu göz önüne alındığında; çeyrekten çeyreğe güçlü performans gösteren ve sektör ortalamasının altında 4,99 F/K, 1,62 PD/DD çarpanıyla fiyatlanan AKBNK öne çıkıyor.

Diğer taraftan kredi büyümelerinde güçlü artış gözlemlenen YKBNK ve GARAN diğer göze çarpan şirketler.

Cazip çarpanı ve kamu bankaları arasında en yüksek kredi büyümesine sahip VAKBN de hisse performansıyla beraber dikkat çeken bankalar arasına yer alıyor.

Ticaret, Perakende Sektörü (XTCRT)

Parasal sıkılaşma adımları sonrası artan kredi maliyetleri yurt içinde mobilya, GYO, beyaz eşya gibi sektörleri etkiledi.

Aynı zamanda global tarafta yüksek faizlerin olması, dikkatleri bu sıkılaşma ortamından en negatif etkilenmeyecek fiyat elastikiyeti düşük sektörlere yöneltmeye başladı.

Özellikle gıda perakendecileri ve giyim sektöründe kârlılıkların hız kesmeden devam ettiğini mali tablolarda inceledik.

Enflasyon muhasebesi sonucu yüksek stok tutan sektörde marjlarda daralmalar görünse de parasal sıkılaşma ortamından en zararsız çıkabilecek sektörler arasında gösterilen XTCRT sektörü yılbaşından bu yana 60,45% değer kazandı.

Sektörde özellikle cazip çarpanlarıyla öne çıkan şirketler arasında MAVI ve güçlü satış alanı büyümesi gibi projeksiyonları bulunan SUWEN gibi hazır giyimciler ve MGROS, BIMAS gibi güçlü mağaza büyümesine sahip, online tarafta etkinliği artıran gıda perakendecileri öne çıkıyor.

Diğer taraftan dolar/TL kurunun enflasyonun altında kalmaya devam etmesi TKNSA gibi teknoloji perakendecilerinin satışlarında ivmenin devam etmesine sebep olabilir.

Gıda ve İçecek Sektörü (XGIDA)

Parasal sıkılaşmadan kendini koruyabilecek diğer sektörlere baktığımızda gıda ve içecek sektörüyle karşılaşıyoruz.

Özellikle Asya’da yeni fabrika alan ve Bangladeş gibi 171 milyon nüfuslu yeni bir pazara açılan CCOLA ve Kuzey Avrupa’da hacimsel artış sağlamaya başlayan AEFES sektörün performansında öncü oldular. 

Diğer taraftan yeni halka arz olmuş AGROT gibi şirketlerin etkisiyle de yılbaşından itibaren 53,58% değer kazanan XGIDA endeksi, parasal sıkılaşma döneminde gözde sektörlerden olmaya devam ediyor.

Enflasyonun Altında Kalan Sektörler

İnşaat Sektörü (XINSA)

Türkiyenin seçim sonrası ortodoks politikalara geçiş sonucu parasal sıkılaşma ve artan kredi faizleri, en yoğun şekilde inşaat sektöründe hissedildi. Geçen yılın ilk 5 ayında yurt içinde toplam konut satışı 482 bin olarak gerçekleşirken bu senenin ilk 5 ayında 473 bin olarak gerçekleşti. 

Fakat ipotekli ve yabancılara yapılan satışlarda önemli bir daralma meydana gelmesi sonucu yeni konut başlangıçlarında yıllık oranda düşüş meydana gelmeye devam ediyor. Tüm bu olumsuzluklar neticesinde XINST endeksi enflasyonun altında 6,88% değer kaybetti.

Kredi maliyetlerinin yüksek olması politika faizinin indirim sürecine başlamasına kadar devam edebilir ve inşaat sektörü için negatif temanın devam etmesine sebep olabilir. 

Tüm bu olumsuzluklara rağmen sektörün yeniden canlanması öncesinde 101 milyar TL net nakdi ve güçlü iş anlaşmaları ile ENKAI ön plana çıkabilir.

Kimya, Petrol ve Plastik Sektörü (XKMYA)

Nafta-Etilen makasının daralmaya başlaması sonucu PETKM, 92 gün kapalı kalan fuel-oil fabrikasıyla son zamanlarda aşağı yönlü sert hareketler gerçekleştiren TUPRS öncülüğünde XKMYA endeksi yılbaşından itibaren enflasyon oranının altında 10,61% değer kazandı.

Fakat Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz indirimi gerçekleştirmesiyle beraber FED tarafından da gelebilecek bir faiz indirimi sonrası brent petrolde yaşanabilecek bir yukarı yönlü hareket TUPRS’ın marjlarında ve kârlılığında artışa sebep olabilir. 

Diğer taraftan pamuk fiyatlarının yükselmesiyle beraber polyester talebine olan talebin artması ve yeni kapasite yatırımlarının 2024 yılının 2. Yarısı itibariyle devreye alınacak olan SASA ön plana çıkmaya devam edebilir. 

Çimento ve Seramik Sektörü (XTAST)

Kredi maliyetlerinin artması ile beraber daralan inşaat sektörü ve çimento fiyatlarının enflasyonun altında artması XTAST sektörünün yılbaşından itibaren enflasyonun altında 10,36% yükselmesine sebep oldu.

Fakat deprem faciası ile beraber yeni konut projelerinin yanı sıra kentsel dönüşümün hızlanması çimento ve seramik sektörü için orta-uzun vadede kârlılıklarının artması yönünde sonuçlanabilir.

Diğer bir taraftan; Ukrayna, Suriye, Irak ve Filistin’de gerçekleşen sıcak çatışmalar sonrası yeniden yapılanma sürecinde bölgelere yakın fabrikaları ve yüksek ihracat oranı ile OYAKC ve CIMSA ön plana çıkabilir.

Aynı zamanda İstanbul’da deprem tehlikesinin gündeme gelmesiyle beraber hızlanan kentsel dönüşüm süreci sonrası İstanbul’un Avrupa tarafının lider hazır betoncusu BOBET makul çarpanlarıyla ön plana çıkmaya devam edebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BDDK, Fintables, Türkiye Sigortalar Birliği, Finnet, KAP