Borsa Yorumları

Enflasyonist Ortamda Benzersiz Bir Hisse: Costco

December 12, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyonist Ortamda Benzersiz Bir Hisse: Costco

Cowen’a göre, içinde bulunduğumuz enflasyonist ortamda benzersiz bir konumda olan Costco (COST), tüketiciler fiyat konusunda daha bilinçli hale geldikçe bu ortamdan fayda sağlayabilir. 

Hisseyi 2023 için en iyi yatırım tavsiyelerinden bir olarak gösteren analist Oliver Chen, perşembe günkü kapanış fiyatına kıyasla 35% yükseliş anlamına gelecek şekilde 650 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

Analist kaleme aldığı bilgilendirme yazısında, “Costco (COST) bu enflasyonist ortamda çok iyi konumlanmış durumda ve bunun yanı sıra yüksek gelirli tüketiciler kaliteli ancak ucuz ürünlere yönelik harcama yaparlarken, artan ucuz mal alışveriş trafiğinden de fayda sağlayabilir” ifadelerini kullandı. 

Chen, yaklaşık 90% olan uzun vadeli yenileme oranıyla birlikte şirketin “sadık abone” tabanının rakamlara yeterince yansımadığını belirtti. Analist, şirketin, “kaliteyi ucuza almak için hazine avı” olarak nitelendirdiği yaklaşımın sürüklediği istikrarlı bir yük trafiğine sahip olduğunu ve hizmetler sunduğunu sözlerine ekledi. 

Cowen’in aktardığı verilere göre, şirketin yüksek gelirli müşterilere yönelme oranı Target (TGT) veya Walmart (WMT)’a kıyasla daha yüksek. Ancak Chen, tüketiciler giderek daha kaliteli ama ucuz ürün arayışına girdikçe, bu açıdan ün yapmış olan Costco (COST)’nun muhtemel bir ekonomik durgunlukta daha geniş bir kitle kazanabileceğini söyledi. 

Tüketiciler yönünden değerlendirildiğinde, Kirkland olarak adlandırılan özel markasının kalitesi ve yakıt alma molalarının 50%’sinin mağazadan alışveriş keyfine dönüşmüş olması sayesinde şirketin yükselişi devam etti. 

Chen ayrıca, Costco’nun kaliteli-ucuz ürün satışlarına ve ürün çeşitliliğine ağırlık vermiş olması ve büyük ölçekli operasyonlara sahip olması sayesinde, tedarik zinciri ve enflasyon kaynaklı ters rüzgarları göğüsleme konusunda rakiplerinin çok önünde olduğunu söyledi. 2025’e kadar deniz taşımacılığının kullanılmasının da şirkete destek olabileceğini belirtti. 

Şirketin karşılaştırılabilir yoğun satışlardan doğan güçlüklerle karşılaşacağını ifade eden analist, yine de küresel salgın kaynaklı artıştan önce kaydedilen büyümeyi sürdürmekte zorlanmayacağını söyledi. 

Enflasyonist Ortamda Benzersiz Bir Hisse: Costco

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC