Bültenler

Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Yükselişini Hızlandırdı!

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Yükselişini Hızlandırdı!

Beklendiği gibi piyasalara sakinlik getiren şubat ayı tüketici enflasyonu, FED’in önümüzdeki hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gidileceğine dair beklentileri güçlendirdi.

Seeking Alpha yazarlarından Andrew Hecht, “Son yaşanan banka iflasları, rahatsız edici seviyelerdeki enflasyonun hâlâ bir sorun olmaya devam ettiğini gösteren salı günkü TÜFE raporu, jeopolitik zemin, ekonomiyi ve piyasaları sıkıştıran genel belirsizlik ortamına baktığımızda FED’in işinin başından aşkın olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hecht ayrıca, “Hisseler salı günü ralli yapmış olsa da tehlike henüz geçmiş değil. Rus savaş uçakları ile ABD insansız hava aracı arasındaki küçük çaplı kapışma bir miktar satış getirirken borsalar hızlı bir şekilde toparlandı. TÜFE en az 25 baz puanlık bir faiz artırımına zemin hazırlarken tahviller düşüş kaydetti. Diğer yandan yaşanan son gelişmeler büyük olasılıkla FED’in faiz artırma hevesini dizginlemesine neden olacak.” diye ekledi.

CME FedWatch aracına göre, TÜFE verisinin açıklanmasının ardından FED’in faiz artıracağına dair beklenti olasılıkları 25 baz puanlık artışa doğru eğilim gösterdi ve bu seviyedeki artış olasılığı 74,5% olarak değerlendirildi. Hiç faiz artırımı yapılmama olasılığı ise şu an 25,5% seviyesinde.

Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Yükselişini Hızlandırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha