Bültenler

Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Kırmızıda Açıldı

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Kırmızıda Açıldı

Borsalar, yatırımcıların eylül ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyon (TÜFE) verilerini sindirdiği perşembe gününe hafif düşüşle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,08%, S&P 500 0,19% ve Nasdaq 0,11% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Bugün açıklanan verilere göre enflasyon bir önceki aya göre 0,4%, bir yıl öncesine göre de 3,7% yükseldi. Ekonomistler tüketici fiyatlarının sırasıyla 0,3% ve 3,6% yükselmesini bekliyordu. Gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon rakamı ise ekonomistlerin beklentilerine paralel olarak aylık bazda 0,3% ve yıllık bazda 4,1% yükseldi. 

Öte yandan süregelen İsrail-Hamas savaşı, jeopolitik istikrarsızlığın bölgedeki komşu petrol üreticilerine yayılması halinde potansiyel bir petrol arz sıkıntısı ve bunun sonucunda akaryakıt fiyatlarında artışa ilişkin soruları gündeme getirdi. 

👀 Ne Dediler? 

Vanguard ekonomisti Andrew Patterson, “Enflasyon rakamı beklediğimizden biraz daha güçlü çıktı ancak çekirdek enflasyondaki düşüş eğilimi devam etti. Bu eğilimin devam etmesini umuyoruz ancak durumun böyle olması halinde önümüzdeki aylarda yüksek enerji fiyatlarının enflasyona yansımasını yakından izleyeceğiz.” dedi. 

❗ Buraya Dikkat

Yatırımcıların gözü 7 Ekim’de sona eren haftaya ilişkin işsizlik başvuru rakamlarında olacak. Ayrıca Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ve Boston FED Başkanı Susan Collins’in bugün akşam yapacakları açıklamalar da Wall Street’e merkez bankasının duruşu hakkında daha fazla fikir verebilir.

📊 Hisse Hareketleri

Ford Motor (F) hisseleri, United Auto Workers’ (UAW) sendikasının 8.500 işçisinin şirketin Kentucky’deki büyük kamyonet fabrikasında greve gitmesiyle 2,5%’in üzerinde geriledi. 

Target (TGT) Bank of America’nın şirketin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine yükseltmesiyle 1,5% değer kazandı.

Enflasyon Verisi Sonrası Borsalar Kırmızıda Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC