Bültenler

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalarda Kayıplar Devam Etti

Ağustos 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Borsalarda Kayıplar Devam Etti

Teknoloji hisselerinde arka arkaya görülen kayıplar ve petrol fiyatlarındaki artışı değerlendiren Wall Street, bugün açıklanacak enflasyon (TÜFE) verisi öncesinde dünü düşüşle tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,17%, S&P 500 0,70% ve Dow Jones 0,54% geriledi. 

Analist Yorumu 

Yatırımcılar, FED’in son kırk yılın en agresif enflasyonla mücadelesine son vermeye hazır olup olmadığına ilişkin ipuçları için bir dizi makroekonomik veriyi bekliyor.

Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler, enflasyonun temmuz ayında bir önceki aya göre aynı hızda, 0,2% artacağını tahmin ediyor. Ayrıca yıllık enflasyon oranının da bir önceki ayki 3% seviyesinden 3,3%’e yükselmesini bekliyor.

StoneX stratejisti Kathryn Rooney Vera, bugünkü enflasyon verilerinin “piyasada büyük bir katalizör” olacağını düşünmediğini söyledi. Ancak Vera “Piyasanın odaklandığı konu yumuşak iniş, yani FED’in herhangi bir ekonomik daralmaya yol açmadan ekonomiyi enflasyon baskıları açısından 2% hedefine doğru indirip indiremeyeceği.” diyor.

Ancak Citigroup ekonomistleri Veronica Clark ve Andrew Hollenhorst, piyasanın yumuşak iniş beklentilerinin “bu haftaki enflasyon verileri karşısında değişmesinin pek olası olmadığını” düşünüyor.

Clark ve Hollenhorst, “Piyasalar FED’in bu yıl yaklaşık 8 baz puan daha artış yapacağını fiyatlıyor ancak çekirdek enflasyonda 0,1%’lik bir artış, yukarı yönlü bir sürprizden biraz daha sınırlı bir etkiye sahip olabilir. FED’in ek faiz artışı ihtimali daha fazla fiyatlanacaktır ancak yumuşak iniş için zaten yükselen beklentiler göz önüne alındığında daha yumuşak bir enflasyon daha az şaşırtıcı olabilir.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki zayıf performansın endekslerde kayıplara yol açması

2. Bugünkü enflasyon verisi öncesi bekle ve gör modu

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Sağlık

Zayıf: Teknoloji, İletişim, Finans, Ham Madde, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Lyft (LYFT) hisseleri, yaz seyahatleri ve ofislere dönüşün yardımıyla ikinci çeyrekte sürpriz bir düzeltilmiş kâr ve üçüncü çeyrek beklentilerini tahminlerin üzerinde yükseltmesine rağmen dünü 10% ekside tamamladı. 

Carvana (CVNA), yıl sonu görünümünde yaptığı revizeyi açıkladıktan sonra 5,8% düştü.

Penn Entertainment (PENN) hisseleri, şirketin Walt Disney’nin (DIS) ESPN’i ile Penn’in spor kitabını ESPN Bet olarak yeniden markalaştırmak için bir anlaşmaya varmasının ardından 9,1% arttı. Şirketin rakibi DraftKings (DKNG) hisseleri ise 10,9% geriledi.

Wendy’s (WEN), beklentileri aşan ikinci çeyrek kârına rağmen gelirlerindeki düşüş nedeniyle 2% düştü.

Rivian (RIVN) beklentilerin altında bir çeyreklik zarar bildirmenin yanı sıra gelirlerinde Wall Street beklentilerini aştı ve bu yıl daha yüksek üretim rakamları öngördü. Şirket hisseleri dünü 9,9% düşüşle tamamladı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı