Piyasa Öncesi

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Karışık Kapandı

May 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Karışık Kapandı

Borsalar, FED’in kredi yetkilileriyle kredi sıkışmasına ilişkin gerçekleştirdiği anket sonuçları, bu hafta açıklanacak enflasyon verisi ve bankacılık hisselerine yönelik belirsizlikle haftanın ilk gününü karışık tamamladı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,2% yükselirken, Dow Jones 0,2% düştü ve S&P 500 yatay seyretti. 

Analist Yorumu 

Analist Richard Saperstein, “Yatırımcılar, bankacılık sektöründeki stresli durumu bir günlük olay olarak görüyordu. Bankacılık sektöründeki son sorunların sistematik bir hale gelmeceyeğini düşünsek de kredilerde sıkılaşma olacaktır. On yıldır süregelen ucuz paranın etkilerini üzerimizden atmamız gerek ve bankacılık sektöründeki bu baskılar da FED’den son bir yılda gelen faiz artışlarının ardından bu durumun kırılmaya başladığının bir simgesi.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bölgesel banka hisseleri liderliğinin azalması

2. Enflasyon verisi öncesi bekle ve gör modu

3. Cuma günkü rallinin devam etmemesi

4. ABD Hazine tahvillerindeki artış

5. Borç tavanına ilişkin endişeler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Finans, İletişim 

Zayıf: Sağlık, Emlak, Sanayi, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın şirketin tam kontrolünü ele almayacağı açıklaması sonrası 2,9% düştü. 

Tyson Foods (TSN) ikinci çeyrek bilançosundaki sürpriz kayıp ve satış beklentilerindeki düşüşle gün sonunda 16,4% geriledi. 

Zscaler (ZS) ikinci çeyrek bilanço beklentilerini yükseltti ve dünü 20,6% ralli yaptı.

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı