Bültenler

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Çoğunlukla Ekside Kapandı

November 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Çoğunlukla Ekside Kapandı

Bugün öğleden sonra açıklanacak olan enflasyon rakamlarını bekleyen ve hafta sonuna doğru bir hükümet kapanması ihtimalini değerlendiren borsalar, haftanın ilk işlem gününü ağırlıklı olarak düşüşle tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,22% ve S&P 500 0,08% düşerken, Dow Jones 0,16% yükseldi.

Analist Yorumu 

Yatırımcılar bugün açıklanacak olan ve ABD hisselerinde son dönemde görülen ralliyi destekleme ya da durma noktasına getirme ihtimali taşıyan ekim ayı ABD tüketici fiyat endeksi verisini beklerken, yeni hafta başında borsalara temkinli bir hava hâkim oldu. 

Ekonomistler, değişken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyonun aylık bazda 0,3% ile sabit kalmasını beklerken, Wall Street yıllık bazda 4,2% ile beklentilerin üzerinde bir rakam gelme ihtimali görüyor. 

Aptus Capital Advisors portföy yöneticisi John Luke Tyner, “Büyük bir enflasyon verisi açıklanacak ve piyasaların genel olarak manşet enflasyonda hafif bir düşüş göreceğini düşünüyoruz. Ancak piyasaların FED’in önüne geçmesi ve enflasyonun beklenenden daha hızlı düşeceğine ve faiz indirimlerinin daha geç değil daha erken gerçekleşeceğine dair bahis oynamasıyla birlikte hâlâ bir çekişme yaşanıyor.” diyor. 

Öte yandan Moody’s Investors Service’in cuma günü geç saatlerde ABD’nin kredi notu görünümünüDURAĞAN” seviyesinden “NEGATİF”e düşürmesi de piyasalarda bir endişe dalgasına yol açtı. 

Tyner, Moody’s’in kararının önemli olduğunu ancak federal hükümetin bu hafta içinde kısmen kapanma ihtimalinin piyasalarda “daha gergin bir havaya” yol açtığını söyledi.

Northwestern Mutual Wealth Management’ın baş yatırım yetkilisi Brent Schutte, “Moody’s’in kararının küresel yatırım piyasalarının ABD Hazine tahvillerine bakışı üzerinde büyük ve ani bir etkisi olduğunu düşünmüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Ekim ayı enflasyon verisi öncesi bekle ve gör modu

2. ABD Hazine tahvillerindeki yükselişin gerilemesi ve hisselere destek sağlaması

3. S&P 500’ün 4.400 seviyesinin altına indikten sonra bir nebze destek bulması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sağlık, Tüketici Ürünleri, Sanayi

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Teknoloji, İletişim, Finans

Öne Çıkan Hisseler

Boeing (BA) hisseleri, bir dizi haberin ardından dünü 4% artıda tamamladı. Önce Bloomberg, Çin hükümetinin şirketin 737 Max modeline ilişkin ticari satış yasağını kaldırdığını bildirdi. Öte yandan uzun menzilli yolcu taşıyıcısı Emirates, Dubai Airshow’da 52 milyar dolar değerinde Boeing uçakları satın alacağını açıkladı.

Nvidia (NVDA) yeni yapay zekâ çipini tanıtmasının ardından 0,6% yükseldi.

Enflasyon Verisi Öncesi Borsalar Çoğunlukla Ekside Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı