Borsa Yorumları

Enflasyon Verisi Öncesi Altın ve Gümüş Yükseliyor

Eylül 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Enflasyon Verisi Öncesi Altın ve Gümüş Yükseliyor

FED’in önümüzdeki haftalarda açıklayacağı faiz kararını etkileyebilecek ağustos ayı enflasyon verisi öncesi dolardaki düşüşün ardından altın ve gümüş fiyatı son iki haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. 

Spot altın TSİ 15.45’te 1.925 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları 0,37% artışla 1.949 dolara yükseldi. Altındaki yükselişe paralel olarak gümüş fiyatı da 1% artışla 23,40 dolara ulaştı. 

Ancak Kinesis Money analisti Rupert Rowling, “ABD ekonomisi bir resesyondan kaçınmayı başarırsa altın için orta vadeli beklentiler daha zorlu olabilir.” uyarısını yaptı. 

FED’in bu ay 19-20 Eylül’de gerçekleştireceği toplantı öncesinde, politika yapıcılar faizleri artırmak için can atmadıklarını açıkça ifade etti.

Analist Edward Meir de gümüşle ilgili, “Çin’in (gümüş) talebi artıyor gibi görünüyor ve ülke küresel alımın yaklaşık yarısını oluşturuyor buradaki herhangi bir iyileşme bir destek unsuru sağlayabilir.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti