Bültenler

ABD Enflasyon Verisi Beklentileri Aştı!

June 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
ABD Enflasyon Verisi Beklentileri Aştı!
  • ABD İşgücü istatistikleri bürosu tarafından mayıs ayı enflasyonu beklentilerin üstünde yıllık 8,6% olarak açıklandı. Aylık artışı ise 0,6% olarak gerçekleşti.
  • Enflasyonun önemine, etkilerine ve nasıl okunması gerektiğine yazımızın Sözlük bölümünden ulaşabilirsin.

  • Çekirdek enflasyon aylık 0,6% ile 0,5’lik beklentiyi aşarken yıllık bazda artış 6,2%’den 6’ya geriledi. Beklenti 5,9%’du.
  • Çekirdek Enflasyon Nedir? Gıda ve enerji fiyatlarının görece daha oynak olmasından dolayı bu iki kalem dışındaki ürün ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçer. 

  • Neden Önemlidir? Bu iki değeri hesaplamaya dahil etmediği için “çekirdek enflasyon” olarak adlandırılan değer, enflasyondaki değişime dair daha net bir resim sunar.

  • Veri sonrası ABD tahvil faizleri ve dolar yükselirken endekslerde negatif fiyatlamalar göze çarptı.

📈 Borsaları Nasıl Etkiler?

Borsaların yılbaşından bu yana yaşadığı düşüşlerin birçok farklı nedeni olsa da, bunlardan belki de en öne çıkanı FED’in faiz artırım ve bilanço daraltma planları oldu.

ABD’nin son 1981’den bu yana en yüksek enflasyonunu yaşaması ise FED’in bu agresif tutumunun en önemli sebebi denebilir.

Açıklanan rakamlara baktığımızda, enflasyonun hala birçok faktörle desteklendiğini görebiliriz. Bu da önümüzdeki iki toplantısının her birinde yarım puanlık faiz artırımı yapmayı taahhüt eden Fed’in Eylül toplantısında da faiz artışını ve dolayısıyla şahin duruşunu sürdürmek zorunda kalacağı beklentisini pekiştiriyor.

Öte yandan piyasada fiyatlanan rekor petrol fiyatları ve jeopolitik faktörler, enflasyonun önümüzdeki süreçte de yüksek kalacağının bir işaretini veriyor bu noktada da Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında daha sert şekilde ekonominin frenlerine basması gerekiyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, en çok odaklandığı konunun enflasyon olduğunu belirterek, “Daha yüksek enerji ve gıda fiyatları riskleri görüyorum. Ekonomik büyümenin de yavaşlamasını bekliyorum ancak resesyon yaşayacağımızı düşünmüyorum” diye belirtmişti.

Bu yüzden enflasyonun 8,5 olan 40 yıllık zirveyi de aşarak 8,6% seviyesine ulaşması, fiyatlamalara negatif olarak yansıyabilir.

Özet: Yüksek enflasyon daha agresif FED, bu da borsalarda düşüş ihtimali demektir.

📚 Sözlük

  • Nasıl Okunmalıdır? ABD ekonomisinin durumuna göre okunması da değişir. Şu anda ABD son 41 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ettiği için, beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de enflasyonist endişeleri körüklemesi ve negatif etki etmesi beklenebilir.
  • Detaylı Yorum: Makro verileri yorumlarken “dudak payı” bırakmak önemlidir. Beklentilerin üzerinde gelen bir verinin “ne kadar üzerinde veya altında” geldiği de çok önemlidir. Kimi zaman, kimi veriler bu dudak payında kalarak piyasaları çok fazla etkilemeyebilir.
  • Neyi Etkiler? Tek bir sektör veya hisse grubundan çok, tüm ABD borsalarını etkileme gücüne sahiptir.

ABD Enflasyon Verisi Beklentileri Aştı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı