Ekonomi ve Finans Haberleri

Enflasyon Sonrası Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

May 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Enflasyon Sonrası Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Döviz kurları, bugün açıklanan enflasyon kararının ardından kırmızıda seyrederken, ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi dolar endeksi hafta başındaki kazançlarını sildi.

Serbest piyasada güne 32,4060 lira seviyesinde başlayan dolar, enflasyon verileri sonrası TSİ 12.00’de 32,3668 liraya geriledi. Doların yanı sıra dün 34,7870 liradan kapanan Euro da güne 34,7830 liradan başladıktan sonra 34,7896 liradan işlem gördü. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayında enflasyonun aylık bazda 3,18%, yıllık bazda ise 69,80% olduğunu açıkladı. Enflasyon aralık ayına göre 18,72% ve on iki aylık ortalamalara göre 59,64% olarak kaydedildi. Piyasada beklentiler enflasyonun 70%’i aşacağı yönündeydi.

🎯 Fed Sonrası Veri Gündemi

Enflasyon Sonrası Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yakından takip edilen ABD istihdam verisi öncesinde hareketliliğin azalmasıyla 105,201 seviyesine geriledi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarını büyük ölçüde göz ardı ederek, merkez bankasının başlangıçta beklenenden daha uzun sürse bile, nihai faiz indirimlerine hâlâ eğilimli olduğu sinyalini vermesinin ardından dolar bu haftanın çoğunda ekside seyretti.

ING analistleri bir notta, “FOMC sonrası eğilim, dolar üzerinde belirgin bir şekilde düşüş yönünde oldu ve bugün veri riskine rağmen, piyasalar dün ve gece boyunca uzun pozisyonlarını sıkıştırmaya devam etti.” ifadelerini kullandı.

Dikkatler şimdi yakından takip edilen ABD aylık istihdam rakamlarına çevrildi. Tarım dışı istihdamın, mart ayında 303 bin arttıktan sonra nisanda 238 bin kişi artması, işsizlik oranının da 27. ay üst üste 4%’ün altında kalması bekleniyor.

Enflasyon Sonrası Dövizdeki Düşüş Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing