Ekonomi ve Finans Haberleri

Enflasyon Sonrası Döviz Kurları Kırmızıda

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Sonrası Döviz Kurları Kırmızıda

Döviz kurları, bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verisinin ardından haftaya kırmızıda başladı. Küresel piyasalarda ise dolar, merkez bankalarının faiz görünümüne ilişkin önemli açıklamalar öncesi gücünü korudu. 

Serbest piyasada güne 32,2100 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’te 32,2104 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9717 liradan başladıktan sonra 34,9377 liraya geriledi. 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de enflasyon yıllık bazda bu ay 69,8%’den 75,45%’e yükseldi. Piyasa beklentisi de enflasyonun 75% seviyelerinde gerçekleşmesi yönünde bulunurken TCMB tarafından düzenlenen son enflasyon raporu toplantısında TCMB Başkanı Fatih Karahan, enflasyonun bu ay 75-76% ile zirve seviyeyi görmesi ve ilerleyen aylarda dezenflasyon sürecinin başlamasını beklediklerini belirtmişti.

🎯 Dolar AMB’yi İzleyecek

Enflasyon Sonrası Döviz Kurları Kırmızıda

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yatırımcıların ABD enflasyonunun Fed’in 2024’te faizleri düşürmesi için yeterince yavaşlamış olabileceği fikrine ısınmasıyla artıda seyretmeye devam etti ve 104,733 seviyesinde işlem gördü. 

Avrupa Merkez Bankası’nın bu hafta açıklayacağı faiz kararına ve piyasaların güçlü faiz indirimi beklentisinin yanı sıra Meksika seçimlerine atıfta bulunan XTB’nin araştırma direktörü Kathleen Brooks, “Bu hafta finans piyasaları için mega bir hafta.” dedi.

Dolar, Fed’in faizleri ne zaman ve ne kadar düşüreceğine ilişkin beklentilerin değişmesiyle mayıs ayında yılın ilk aylık düşüşünü kaydetti.

Cuma günü açıklanan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerine göre tüketici enflasyonu, nisan ayında ılımlı bir artış gösterdi ve fiyat baskıları merkez bankasının 2%’lik hedefinin üzerinde kalmaya devam etti. Yatırımcılar da veri öncesinde 49% olan eylül ayı faiz indirimi ihtimalini 60% olarak fiyatladı. 

Annex Wealth Management’ın baş ekonomisti Brian Jacobsen, “Eğer Fed bir resesyondan kaçınmak zorunda olduğu için değil de yapabildiği için faiz indirimine gidebiliyorsa, piyasalar bunu iyi değerlendirecektir. Büyüme verileri Fed’in faizleri yeniden ayarlamak için çok uzun süre beklediğini gösterdiğinden, piyasa Fed’in sabrına karşı sabırsızlanacaktır.” yorumunu yapıyor.

Enflasyon Sonrası Döviz Kurları Kırmızıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing