Bültenler

Enflasyon Şapkasından Ne Çıkacak?

August 10, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Enflasyon Şapkasından Ne Çıkacak?

Borsa ve Yatırımcılar

Piyasanın Nabzı: Yatırımcılar, FED’in enflasyon mücadelesinde biraz olsun gevşeyip ekonominin büyümesi için daha iyi bir zemin sağlayıp sağlayamayacağını ölçmek için bugün TSİ 15.30’da açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda. 

 • Düşen benzin fiyatları ve azalan tedarik zinciri sorunları ile bugün açıklanacak veriler, nihayet enflasyonun soğumaya başladığını gösterebilir.
 • Dow Jones’a göre ekonomistler temmuz ayı tüketici fiyat endeksinin haziran ayındaki 1,3%′ten 0,2%′ye düşmesini bekliyor. 
 • Yıllık bazda, temmuz ayında tüketici enflasyonunun ise haziran ayındaki 9,1%′den 8,7%′ye düşmesi bekleniyor. Beklentilere uyumlu bir sonuç gelirse, açıklanan bu oranla birlikte ülkede enflasyon 40 yılın zirvesinden gerilemiş olacak.
 • ABD’nin enflasyon karnesi, güçlü istihdam verileri sonrası özellikle önemli çünkü FED’in eylül toplantısındaki rotası için de baz oluşturacak.  
 • Veri öncesi piyasada belirsizlik hakim olsa da FED’in politika adımlarına yönelik beklentilerde değişiklik yok, bankanın eylül toplantısında 68% ihtimalle 75 baz puan faiz artırması bekleniyor.

Çip ve Bilim Yasası: ABD Başkanı Biden, yerli yarı iletken üretiminin artırılması için “Çip ve Bilim Yasasını” imzaladı. 

 • Çin’e kayan çip üretiminin tekrar ABD’ye dönmesini teşvik eden 280 milyar dolarlık çip yasası hakkında konuşan Biden, “Çip endüstrisinin geleceği Amerika’da üretilecek” dedi. 
 • Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık desteğin yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına 25%’lik vergi indirimini içeriyor.
Enflasyon Şapkasından Ne Çıkacak?

Korku: Bugün açıklanacak enflasyon verisi piyasadaki belirsiz görünüm hakkında pek çok ipucu verecek bunlardan en önemlisi ise FED’in faiz artışında atabileceği adımların rotasının ne olacağı yönünde olacak. Bu beklentilerle piyasa duyarlılığı, “Nötr” bölgede seyrini sürdürmektedir. 

Hisseler

Tesla (TSLA): Bu yılın başlarında, Elon Musk sosyal medyada 28 Nisan’dan sonra “başka TSLA satışı planlanmadığını” söyledi. Ancak Musk sözlerinin arkasında durmadı! ​​Salı gecesi yayınlanan bir dizi finansal dosyaya göre Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın yaklaşık 6,88 milyar dolar değerinde 7,92 milyon hissesini sattı. Kaynak

 • Tesla hisselerini satıp satmadığı sorulduğunda Musk, “Evet. Twitter’ın bu anlaşmayı kapatmaya zorladığı bir durumda, Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemlidir.” ifadelerini kullanmıştı.
 • SEC dosyalarına göre Musk’ın Tesla’nın yaklaşık 6,88 milyar dolar değerinde 7,92 milyon hissesini satması şirketin 4 Ağustos’ta Austin, Teksas’ta gerçekleştirdiği 2022 yıllık hissedar toplantısının ardından, 5 ve 9 Ağustos arasında gerçekleşti.

Roblox (RBLX): Şirket, analist tahminlerini üst ve alt satırlarda kaçıran sonuçları bildirdi. Kaynak

 • Gelir rakamı, Roblox’un çeyrek boyunca tanınan satışları ve ertelenmiş geliri içeren rezervasyonlar dediği şeydir. Rezervasyonlar yıldan yıla 4% azaldı. Şirket, oyuncuların avatarlarını süslemek ve oyunlardaki diğer premium özellikleri satın almak için kullandıkları Robux adlı sanal para biriminin satışından gelir elde ediyor.
 • Roblox, günlük ortalama 52.2 milyon aktif kullanıcı bildirdi. Bu rakam, bir yıl önceye göre yükselse de ilk çeyrekte bildirdiği günlük 54,1 milyon aktif kullanıcıdan daha düşüktür. Kullanıcılar ikinci çeyrekte Roblox’ta 11 milyar saatten fazla zaman harcadı.

Coinbase (COIN) : Şirketin geliri, kripto para birimi fiyatları düştüğü için çeyrekte neredeyse 64% düştü. Kaynak

 • Şirket, işlem yapan kullanıcılar için tam yıl tahminini de düşürdü.
 • Coinbase, çeyrek boyunca çalışan sayısının 18%′ini azalttığını söyledi.
 • Hissedarlara gönderilen bir mektuba göre Coinbase, geçen yılın aynı çeyreğindeki 1,59 milyar dolarlık net gelire kıyasla 1,1 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Bir faktör, 377 milyon dolarlık nakit dışı kripto para birimiyle ilgili değer düşüklüğü ücretiydi. Coinbase’in kendi kripto para varlıkları, Mart sonundaki yaklaşık 1 milyar dolardan Haziran sonunda 428 milyon dolara düştü. Kripto para varlıklarının 40%′ından fazlası Bitcoin’deydi.

Micron Technology (MU): ABD merkezli çip üreticisi Micron Technology, bellek üretimi için 2030’a kadar 40 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Hatta, söz konusu yatırım için ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün imzaladığı yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa kapsamındaki teşviklerden yararlanılacağı da belirtildi. Kaynak

Ancak şirket, mevcut çeyreğe ilişkin gelirin, son kazanç çağrısında sağlanan gelir rehberliği aralığının alt sınırında ve hatta onun da altında gelebileceğini söyledi. Çip üreticisinin “zorlu” piyasa koşullarından etkilenmeyi beklediğini söylemesinin ardından hisse fiyatı salı günü 4%’e yakın düştü.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Enflasyon Şapkasından Ne Çıkacak?
 • Altın: Altın fiyatları, ABD enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların FED’in olası faiz artış patikası ve küresel resesyon ihtimalini değerlendirmesiyle geriledi.
 • FED, yükselen enflasyonu dizginlemek için haziran ve temmuz aylarında 75’er baz puan faiz artırdı. Bugün açıklanacak veri ise bir sonraki hamle için ipucu niteliğinde olacak. 
 • Altın, enflasyona karşı bir önlem olarak görülse de, yüksek ABD faiz oranları, faiz getirisi sağlamayan altına olan ilginin de azalmasına sebep oluyor. Bu sebeple altın fiyatlarında açıklanacak enflasyon verisininin beklentileri karşılayıp karşılamamasına bağlı olarak hareketler gözlemlenebilir.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol fiyatları, Ukrayna üzerinden geçen Rus petrol hattında yaşanan kesintinin ardından yükseliş göstemiştii ancak hattın önümüzdeki günlerde yeniden işlemeye başlayacağına ilişkin haberler petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı. 
 • Fiyatlardaki bu yükseliş ve düşüşün temel sebebi petrol piyasasına ilişkin arz talep dengesi ile ilişkilendirilebilir. Hattaki bir kesintisi petrol arzını azaltır ve bu da talep karşısındaki yetersiz kalan arz sebebiyle fiyatlarda yükselişe sebep olur çünkü talep arzdan fazla olursa fiyatlar artar (herkesin istediği şey hep daha pahalı olur). Hattın yeniden işlemeye başlanması ise arz sorunlarını ortadan kaldırarak fazla talep yaşanmasını ve fiyatın artmasını engeller ve hatta arz talepten fazla olursa fiyatlar düşer.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Enflasyon Şapkasından Ne Çıkacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı