Bültenler

Enflasyon Beklentileri Düştü!

August 9, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Enflasyon Beklentileri Düştü!

Borsa ve Yatırımcılar

Piyasanın Nabzı: Wall Street, geçen haftanın çoğuna damgasını vuran belirsizliği sürdürerek pazartesi günü karışık bir performansla dalgalı bir seansı sonlandırdı. Nvidia’dan gelen bir uyarı, yarı iletken hisseleri üzerinde baskı yarattı.

Enflasyon Beklentileri Düştü: New York FED, Temmuz ayına ait Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarına göre gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli enflasyon beklentisi, temmuzda 0,6 puan azalışla 6,2%’ye geriledi. Analistlere göre enflasyon beklentilerindeki düşüşte, benzin ve gıda fiyatlarına ilişkin beklentilerde yaşanan gerileme etkili oldu.

 • Yatırımcılar şimdi FED’in enflasyon mücadelesinde biraz olsun gevşeyip ekonominin büyümesi için daha iyi bir zemin sağlayıp sağlayamayacağını ölçmek için çarşamba günü açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda.

Enflasyon Azaltma Yasası: ABD’de bir süredir tartışılan ve ‘Enflasyon Azaltma Yasası’ olarak adlandırılan tasarı, Senatoda yapılan oylamada 50’ye karşı 51 ile onaylandı.

 • Enflasyonu Azaltma Yasası, ABD tarihinin en büyük iklim yatırımını temsil ettiği gibi, sağlık alanında da ilk kez belirli reçeteli ilaçların fiyatını müzakere etme ve süresi dolan sağlık hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme konusunda büyük değişiklikler içeriyor.
 • Senato dün Enflasyon Azaltma Yasasını geçirdikten sonra yatırımcılar bugün Tesla (TSLA) hakkında iyimserdi. Elektrikli araçlar için 7.500 dolarlık federal vergi kredisini genişletiyor ve bir otomobil üreticisi 200.000 elektrikli otomobil sattığı zaman önceki vergi kredisi üst sınırını kaldırıyor. 
 • Tasarı ayrıca kullanılmış bir elektrikli araç satın alan tüketiciler için 4.000 dolarlık yeni bir vergi kredisi de öngörüyor. 
 • Tesla’nın tüm araçları krediye hak kazanamayacak olsa da (bazıları çok pahalı), bazı tüketicilerin şirketin daha düşük fiyatlı modellerini satın alırken yine de fayda sağlaması olasıdır.

Buffet’ın Odağı: Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i, hisse senedi portföyünün yaklaşık 70%′inin sadece beş isimde yoğunlaştığını açıkladı. Çeyrek boyunca dalgalı olan piyasalar şirketin yatırım portföyünü de olumsuz etkiledi. Şirketin öz sermaye portföyünün gerçeğe uygun değeri ise 31 Mart’taki 390,5 milyar dolara kıyasla 30 Haziran 2022’de 327,5 milyar dolara geriledi. Bu sebepten ötürü, şirketin toplam rayiç değerinin yaklaşık 73%’ü dört ayrı şirkete yoğunlaştı. Bahsi geçen şirketler ise pay miktarına göre; American Express (AXP), Apple (AAPL), Bank of America (BAC) ve Coca Cola (KO) oldu.

Enflasyon Beklentileri Düştü!

Geleceğin En Büyükleri: Morgan Stanley, geleceğin Facebook, Apple, Amazon, Netflix veya Google’ı gibi en büyük hisselerini bulmayı amaçlayarak 2021 yılında bir araştırma yaptı ve toplam 8 sektörden 25 adet hisse belirledi. Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Geleceğin En Büyükleri” listesine bir göz atmanı öneririz. 

Enflasyon Beklentileri Düştü!

Piyasalar Dikkat Kesildi: Yatırımcılar, ABD’nin yarın açıklanacak temmuz ayı enflasyon verilerine odaklandı. ABD’nin enflasyon karnesi, güçlü istihdam verileri sonrası özellikle önemli çünkü FED’in eylül toplantısındaki rotası için de baz oluşturacak.  

 • FED’in öncelikli hedefi enflasyonla mücadele, veri ise bize faiz artışlarının işe yarayıp yaramadığını gösterecek. Haziran ayında 9,1% ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan verinin, temmuzda 8,7%’ye gerilemesi bekleniyor.
Enflasyon Beklentileri Düştü!

Korku: Piyasada sürpriz bir şekilde artan istihdam verisinin FED’in faiz artışında daha sert adım atabileceği endişelerini körüklemesiyle piyasa duyarlılığı, “Nötr” bölgede seyrini sürdürmektedir. 

Hisseler

Pfizer (PFI): Amerikan ilaç şirketi Pfizer, ilaç üreticisi Global Blood Therapeutics’i 5,4 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardı. Kaynak

 • Pfizer’dan konu hakkında yapılan açıklamaya göre Global Blood için hisse başına 68,50 dolar ödenecek. Her 2 şirketin yönetim kurullarının söz konusu işlemi oy birliğiyle onayladığı belirtildi.

Nvidia (NVDA): Nvidia hisseleri Pazartesi günü, şirketin ikinci çeyrek gelirinin 8,1 milyar dolarlık görünümünün oldukça altında 6,7 ​​milyar dolar olduğunu gösteren ön kazançları açıklamasının ardından düştü. Kaynak 

 • Şirket, açığın öncelikle tahmin edilenden daha zayıf olan oyun gelirini yansıttığını söyledi.
 • Ayrıca veri girişi segmentinin tedarik zinciri kesintilerinden etkilendiğini ve 3,81 milyar dolarlık ön gelirin şirketin beklentilerinin altında olduğunu söyledi. Ancak bu rakam, son çeyreğe göre hâlâ 1% ve yıldan yıla 61% arttı.
 • Nvidia’nın başkan yardımcısı ve CFO’su Colette Kress, şirketin uzun vadeli brüt kâr marjının bozulmadan kaldığına inandığını söyledi.
 • Nvidia’nın ikinci çeyrek mali sonuçlarını 24 Ağustos’ta açıklaması planlanıyor.

Novovax (NVAX): Maryland biyoteknoloji şirketi, 2022 satış tahminini yaklaşık 50% oranında düşürdü ve şimdi bu yıl 2 milyar ila 2,3 milyar dolar arasında gelir elde etmeyi bekliyor. Kaynak

 • Novavax daha önce yıl için 4 milyar ila 5 milyar dolar gelir öngörüyordu.
 • CEO Stanley Erck, Novavax’ın 2022′de ABD pazarında veya uluslararası bir aşı ittifakı olan Covax’tan yeni bir satış beklemediğini söyledi.

Take-Two Interactive (TTWO): Video oyunu yayıncı Take Two hisseleri, rezervasyonların yetersiz kalması ve negatif gelen ilk çeyrek mali kazançlarının ardından pazartesi günü mesai sonrası işlemlerde 6% düştü. Kaynak

 • Take-Two, mevcut çeyreği için 1,5 milyar ile 1,55 milyar dolarlık rezervasyon tahmin ettiğini ve bunun 1,73 milyar dolarlık konsensüs tahminlerinin altında olduğunu söyledi. Şirket ayrıca, çeyrek için 1,37 milyar dolar ile 1,42 milyar dolar aralığında gelir üzerinden hisse başına 86 sent ile 96 sent arasında bir kayıp rapor etmeyi beklediğini söyledi.
 • Şirket, 2023 mali yılı için 5,8 milyar ile 5,9 milyar dolarlık rezervasyonlar öngörürken, analistler 6,4 milyar dolarlık rezervasyon tahmininde bulundu. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Enflasyon Beklentileri Düştü!
 • Altın: Altın fiyatları, dolar ve ABD Hazine getirilerindeki gerilemenin ardından Pazartesi günü yükselirken, yatırımcıların odak noktası Federal Rezerv’in faiz artırım planına ilişkin ipuçları için ABD enflasyon verilerine kaydı.
 • Altın, siyasi gerilimler ve durgunluk endişeleri arasında güvenli bir yatırım olarak görülüyor, ancak yüksek faiz oranları, faiz ödemeyen altını cazibesini azaltıyor.
 • OANDA kıdemli analisti Edward Moya, “Piyasa, istihdam sayısından kaynaklanan şoku fiyatlamış görünüyor ancak FED’in daha fazla sıkılaşma görmesi durumunda altın zor zamanlar geçirecek” dedi.
 • Ne etkilenir? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol fiyatları Ukrayna’daki savaş öncesi seviyelere düşmüş olsa da, arz kısıtlamaları ve küresel piyasalardaki yüksek riskler bu son düşüşü geçici hale getirebilir. Goldman Sachs, bu çeyrek için Brent fiyat tahminini önceki 140 dolar/varil tahmininden 110 dolar/varil olarak revize etti, ancak yatırım bankası hala daha yüksek petrol fiyatları için durumun güçlü olduğuna inanıyor.
 • Goldman Sachs analistleri, “Daha yüksek petrol fiyatları için durum güçlü olmaya devam ediyor. Rekor düşük yedek kapasite ve düşük stoklar, ham petrol için güçlü bir yükseliş faktörü olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
 • Ne etkilenir? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Enflasyon Beklentileri Düştü!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı