BIST Şirket Haberleri

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2. Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Net Kâr Açıkladı!

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2. Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Net Kâr Açıkladı!
Google News Icon Takip Et

Enerjisa Enerji (ENJSA) 2023 yılının ikinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 100% artışla 2,35 milyar TL seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 1,17 milyar TL olarak açıklanmıştı. 

Enerjisa Enerji’nin 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 61% oranında artarak 58,11 milyar TL’ye yükseldi. 

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2. Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Net Kâr Açıkladı!

76,5%’lik Artışla FAVÖK Rakamları Göz Kamaştırıyor 🚀

Enerjisa Enerji FAVÖK (Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kâr) rakamları, 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe nazaran 76,5% oranında artarak büyük bir başarıya imza attı.

Yıllık Karşılaştırma 📅

Geçen yılın aynı çeyreği ile yapılan karşılaştırmada ise FAVÖK, 72,3%‘lük bir artışla 3,9 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu da demek oluyor ki şirket 2023 yılının ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 60,6% oranında bir artışla toplamda 6 milyar TL FAVÖK elde etti.

FAVÖK Marjında da Artış Var! 📈

FAVÖK marjında da olumlu bir tablo gözlemleniyor. 2. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 546 baz puan artış kaydedildi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise 139 baz puan artışla 13,1% seviyesine ulaşıldı. Yani Enerjisa Enerji 2023 yılının ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 24 baz puan artışla FAVÖK marjını 10,4% seviyesinde gerçekleştirdi.

Şirketin Borcu 17,9 Milyar TL’ye Yükseldi 💳

Şirketin toplam borcu geçen yılın ilk yarısında 14,8 milyar TL iken bu yılın aynı döneminde 17,9 milyar TL‘ye yükseldi.

Borcun Dağılımı 🧮

Bu borcun detaylarına baktığımızda, toplam borcun 9,9 milyar TLsi banka kredileri, 8 milyar TL’si ise tahvillerden oluşuyor. 

Net Finansal Borç Oranı 📉

Şirketin net finansal borçlarının son 12 aylık faaliyet gelirlerine olan oranına baktığımızda, bu oranın 0,6 seviyesine gerilediğini görüyoruz.

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2. Çeyrekte Beklentilerin Üzerinde Net Kâr Açıkladı!

Enerjisa Enerji 2023 Finansal Hedefleri Sabit Kaldı 🎯

Enerjisa Enerji’nin 2023 yılı için belirlediği faaliyet gelirleri hedefi sabit kaldı. Şirket, bu yıl sonu için 20 – 24 milyar TL faaliyet geliri beklemeye devam ediyor.

Net Kâr Tahmini Yükseltildi ⬆️💰

2023 net kâr tahmini için yapılan güncelleme dikkat çekiyor: Önceden 4,5 – 6 milyar TL olarak belirlenen net kâr tahmin aralığı, şimdi 5 – 6 milyar TL olarak güncellendi.

Varlık ve Yatırım Hedefleri 🏢🛠

Enerjisa Enerji’nin 2023 yılı için belirlediği diğer hedeflere de bir göz atalım.

Düzenlemeye Tabi Varlık Tabanı Hedefi: Şirketin bu yıl sonu için varlık tabanı hedefi 30 – 35 milyar TL aralığında bulunuyor.

Toplam Yatırım Tutarı Hedefi: Enerjisa Enerji, 2023 yılı için toplamda 11 – 15 milyar TL seviyesinde yatırım yapmayı planlıyor.

Hedeflerin Önemi 📌

Enerjisa’nın bu hedefleri, şirketin geleceğe yönelik stratejileri ve beklentileri hakkında önemli ipuçları veriyor. Güncellenen net kâr tahmini, şirketin olumlu bir finansal performans beklediğini gösterirken yatırım tutarı hedefi de Enerjisa’nın sektördeki konumunu daha da güçlendirmeyi amaçladığını ortaya koyuyor. 📈

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP