Bültenler

⚡️ Enerjisa Enerji, Elektrikli Şarj İstasyonları için Yatırımlarını Artırıyor

December 10, 2021 • 2 dakika okuma süresi
⚡️ Enerjisa Enerji, Elektrikli Şarj İstasyonları için Yatırımlarını Artırıyor

Enerjisa Enerji (ENJSA), 2018 yılından bu yana çoğunluk hisselerini elinde bulundurduğu, elektrikli şarj istasyonu ağı Eşarj’daki hisselerini artırdı.

Daha önce Eşarj’ın %80’ini elinde bulunduran Enerjisa, 42,4 milyon TL karşılığında, şirketten %14’lük hisse alımı gerçekleştirdi. Böylece EnerjiSA’nın, Eşarj’daki payı %94’e yükseldi.

Elektrikli araçlara son yıllarda artan yoğun ilgi sonrası Eşarj da elektrikli şarj istasyonları noktasında operasyonlarını hızlandırdı. Türkiye’de 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren şirketin, 251 lokasyonda, 155’i hızlı şarj istasyonu olmak üzere, toplam 468 şarj istasyonu bulunuyor.

Ayrıca Eşarj’ın Türkiye’nin ilk elektrikli araç istasyon ağı olduğunu da belirtelim.

Enerjisa’nın hisse payını artırmasının ardından konuyla ilgili açıklama yapan

Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar; “Dünyada hızla büyüyen ve ülkemizi de etkileyecek olan e-mobilite sektörü için de Eşarj ile hazırlıklarımızı yapıyoruz ve sektöre ana iş kollarımızın dışında da öncülük etmeye devam ediyoruz. Paris İklim Anlaşması’nı ülkemizin de imzalaması ile birlikte Türkiye’deki sürdürülebilirlik bakış açısı ve özel sektörün sorumlulukları da değişecektir. Biz de bu noktada yenilenebilir kaynaklardan dağıtık üretim, verimlilik, yeşil enerji ve depolama gibi sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklı ürünlere yatırım yapıyoruz.” dedi.

🤔 Elektrikli Şarj İstasyonları İle İlgili Başka Neler Oluyor ?

  • Brisa, Eşarj ile işbirliği kapsamında Mersin, Diyarbakır ve İstanbul’a 3 yeni şarj istasyonu daha açarak, toplam istasyon sayısını 11’e çıkardı.
  • Gersan Elektrik (GEREL), 8.500 araçlık elektrikli araç şarj istasyonu satış ve tesisi konusunda bölge bayi anlaşmaları imzalamaya başladı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Özel Durum Açıklaması

Brisa, şarj istasyonu sayısını 11’e çıkardı

Enerjisa Enerji’den 42,4 milyon TL’lik hisse alımı

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı