Borsa Yorumları

Enerji Sektörünün Dev Hisselerinden Yıllık Rekor Kâr Beklentileri!

February 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enerji Sektörünün Dev Hisselerinden Yıllık Rekor Kâr Beklentileri!

Milyarlarca dolarlık beklenmedik vergi yüküne rağmen Avrupalı enerji devlerinin bu bilanço döneminde rekor seviyede yıllık kâr açıklamaları bekleniyor.

Bu beklentinin, Kuzey Amerika’nın en büyük petrol ve gaz şirketi Exxon (XOM)’un salı günü analist beklentilerini aşan bir bilanço ve gelir açıklamasının ardından oluştuğu bildiriliyor. Benzer şekilde Chevron (CVX) da geçen hafta rekor seviyede kâr açıklamıştı.

İşte analistlerin Shell (SHEL), TotalEnergies (TTE) ve BP (BP) için beklentileri:

Shell, 2 Şubat

JP Morgan: Christian F Malek liderliğindeki analistler, Shell’in entegre gaz ünitesi satışlarındaki artışın yatırımcılar açısından dördüncü çeyreğin “temel” veri göstergesi olduğunu belirtti. 

Jefferies: Giacomo Romeo ve çalışma arkadaşları, Shell’in hisse geri alım miktarını 5 milyar dolara çıkaracağının tahmin edildiğini vurguladı. Bu miktar 3,8 milyar dolar olan konsensüs beklentisinin oldukça üzerinde.

Credit Suisse: Wael Sawan 2022 dördüncü çeyrek bilançosuyla CEO olarak ilk performansını gösterecek. Ancak Sawan’ın yatırımcılar tarafından iyi tanınan bir kişi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sonuçlarda önemli derecede stratejik bir güncelleme beklemiyoruz ancak 2023 ortalarında yapılacak bağımsız bir etkinlikle şirketin piyasada dikkat çekeceğini tahmin ediyoruz.

BP, 7 Şubat

Bank of America: Christopher Kuplent liderliğindeki analistler petrol ve gaz fiyatlarında geçen çeyrekte yaşanan düşüşler nedeniyle petrol ve gaz sektörünün “yılı hayal kırıklığıyla tamamlayabileceğini” kaydetti.

UBS: Emtia fiyatlarındaki düşüş, devam eden Freeport LNG firesi ve rafinerilerdeki planlı/plansız bakım faaliyetleri sebebiyle BP için nispeten zayıf bir çeyrek bilançosu öngörüyoruz. Planlı/plansız bakımlardan dolayı şirketin rafinaj marjlarını bir önceki çeyreğe kıyasla artırma hedefini tam olarak yakalayamayacağını tahmin ediyoruz.

Total Energies, 8 Şubat

S3 Analytics: Veri analitiği kurumu S3 Partners’a göre, toplam hisse değeri 16,2 milyar dolar seviyesinde azaldığı tahmin edilen TotalEnergies Avrupa’da en çok açığa satış gören hisse durumunda. Paris merkezli şirketin borsada işlem gören hisselerinin 24 Ocak itibarıyla yaklaşık onda biri açık pozisyonda tutuluyor.

RBC Capital Markets: Sıvı yakıt, gaz ve rafinaj marjlarındaki ana göstergeler beklediğimizden daha kötü geldi. Ancak üçüncü çeyrekte zaten güçlü olan LNG satışlarının dördüncü çeyrekte daha da güçlenmesiyle birlikte üretim sonrası satışların artması bu zayıflığın telafi edilmesine yardımcı olabilir.

Enerji Sektörünün Dev Hisselerinden Yıllık Rekor Kâr Beklentileri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC