Borsa Yorumları

Enerji Sektöründe Fiyat Kazanç (F/K) Oranı En Düşük Hisseler!

April 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enerji Sektöründe Fiyat Kazanç (F/K) Oranı En Düşük Hisseler!

Sürpriz bir kararla mayıs ayından itibaren petrol üretiminde günlük 1 milyon varil arz kesintisi açıklayan OPEC+ toplantısı sonrası petrol fiyatlarında sıçrama gerçekleşti. Oynaklığın arttığı şu günlerde petrol fiyatlarındaki yükseliş enerji hisselerinin de yükseliş kaydetmesini sağlayabilir.

Hadi gel, ABD borsalarında işlem gören ve enerji sektöründe faaliyet gösteren, fiyat kazanç (F/K) oranı düşük şirketlere birlikte bakalım. Listede gördüğün tüm şirketler 10 milyar dolar piyasa büyüklüğünün üzerinde ve sektör ortalaması olan 6,88 fiyat kazanç oranına kıyasla ucuz gözüken hisseler.

Listenin ilk sırasında 3,28 F/K ile APA (APA) yer aldı. APA’yı 4,36 ile Phillips 66 (PSX) takip etti. Marathon Petroleum (MPC) 4,68 ile üçüncü, Valero Energy (VLO) 4,71 ile dördüncü, Coterra Energy (CTRA) ise 4,73 fiyat kazanç oranıyla beşinci sırada yer aldı.

F/K oranı en düşük 10 enerji sektörü şirketi:

 1. APA (APA) 3,28
 2. Phillips 66 (PSX) 4,36
 3. Marathon Petroleum (MPC) 4,68
 4. Valero Energy (VLO) 4,71
 5. Coterra Energy (CTRA) 4,73
 6. Occidental Petroleum (OXY) 5,04
 7. Diamondback Energy (FANG) 5,41
 8. Devon Energy (DVN) 5,47
 9. Pioneer Natural Resources (PXD) 6,51
 10. ConocoPhillips (COP) 6,82

Fiyat Kazanç Oranı (F/K) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

F/K oranı, bir hisse senedinin güncel fiyatının şirketin kârına olan oranını gösterir. Hisse fiyatını; şirketin finansal performansıyla, yani satışlarından elde ettiği kârıyla karşılaştırmana yardımcı olur.

 • Biraz daha açacak olursak aslında F/K değeri, yatırımcıların ilgili şirketin 1 dolarlık kârını satın almak için ödemeleri gereken miktarı gösterir.

F/K Oranı Neden Önemlidir?

Yatırımcılar F/K oranı sayesinde bir şirketin hisse fiyatıyla hisse başına düşen kârını karşılaştırarak şirketin elde ettiği kârına oranla fiyatının olması gerekenden fazla değerlenip değerlenmediğini ölçerler. 

Yani F/K oranı, hisse fiyatının ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu anlamaya yardım eder.

 • Dolayısıyla yüksek bir F/K değeri, piyasada hissenin pahalı olduğu algısını oluştururken düşük F/K değeri de ucuz olduğu algısını oluşturur. 

Ayrıca bakınız; Fiyat Kazanç Oranı (F/K) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Enerji Sektöründe Fiyat Kazanç (F/K) Oranı En Düşük Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: TradingView