Borsa Yorumları

Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

October 25, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

Enerji hisseleri, ikinci haftalık kazanç yolunda ilerliyor. Geçtiğimiz haftadan bu yana açıklanan büyük anlaşmalarla yeniden hareketlenen enerji sektörü hisselerinin jeopolitik gerilimler petrol fiyatlarını yükselttikçe iyi performans göstermeye devam etmesi bekleniyor.

S&P 500 enerji endeksi bu hafta yaklaşık 1%, ham petrol fiyatlarındaki artışla birlikte geçen hafta 4,5% yükseldi. İsrail-Hamas savaşı Orta Doğu’da yayılma belirtileri gösterdikçe, yatırımcılar petrol arzının kesintiye uğrayabileceği ve fiyatları daha da artırabileceği konusunda daha fazla endişe duymaya başladılar.

CIBC Private Wealth’ten Rebecca Babin, “İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın Orta Doğu’ya yayılması durumunda ham petrolün varil fiyatı kolaylıkla 100 doların üzerine çıkabilir.” dedi. Brent ham petrolün varil fiyatı TSİ 19.00’da 88,83 dolardan, ABD ham petrol ise 84,13 dolardan işlem görüyor. 

Truist Securities analisti Neal Dingmann de çatışmanın yayılmasının, özellikle de İran’ın çatışmalara daha fazla dahil olması durumunda, Diamondback Energy (FANG), Permian Resources (PR), Callon Petroleum (CPE), Northern Oil and Gas (NOG) ve Chord Energy (CHRD) gibi petrol arama ve üretim şirketlerinin hisselerini desteklemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

S&P enerji endeksi, Orta Doğu’daki savaşın başlamasından bu yana 11 sektör arasında en iyi performans gösteren endeks oldu. Chevron (CVX) ve ExxonMobil (XOM) gibi büyük petrol şirketleri, piyasanın geneli zayıflarken bile değer kazandı.

Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

Öte yandan enerji fiyatları arttıkça bu şirketler için riskler oluşuyor. Yüksek petrol fiyatları, Rusya’dan gelen gaz arzının kısıtlı olması ve küresel petrol akışının azalması riskleri nedeniyle enerji fiyatlarının yükseldiği 2021 yılında olduğu gibi, ham petrol ve ürünlerine olan talebin düşmesine neden olabilir.

Babin, son zamanlarda Brent ham petrol fiyatları varil başına 95 doların üzerine çıktığında talebin kısıtlanmaya başladığını belirtiyor. Gelişmekte olan ülkeler hem daha yüksek ham petrol maliyetleri hem de güçlü bir dolara kıyasla daha zayıf yerel para birimleriyle karşı karşıya kaldıklarından en ağır darbeyi alabilirler.

Chevron ve Exxon Mobil gibi enerji şirketlerinin hisselerine sahip olan Smead Capital Management başkanı Cole Smead, “Küresel çatışma, sadece beklenen enerji ihtiyaçları için daha yüksek fiyatlara neden olur. Yatırımcılar henüz petrol hisseleri için yaygara koparmasa da, sonunda satın almak zorunda kalacaklar. Çatışma, bu alana olan ilgilerini artıracak.” yorumunu yapıyor. 

✍️ Küçük bir hatırlatma: Son günlerde yeni anlaşmalarla gündeme gelen Chevron ve ExxonMobil bu cuma bilançolarını açıklayacak. 

🤝 2001’den 2023’e Birleşme ve Satın Almalar 

Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

Jeopolitik gerilimlerle ivmesini hızlandıran petrol fiyatlarının yanı sıra, enerji sektörü son bir haftaya damgasını vuran bir dizi yüksek profilli anlaşmadan da destek buluyor. 

Geçtiğimiz hafta ExxonMobil’in Pioneer Natural Resources’ı (PXD) satın alarak Permian Basin havzasının büyük bölümünü ve geniş petrol sahası altyapısını kontrol altına almıştı. 

Anlaşma, Exxon’un kaya petrolü patlamasının başlamasından yıllar önce, 1998’de Mobil Oil’i 81 milyar dolara satın almasından bu yana en büyük ve bu yıl herhangi bir şirket tarafından yapılan en büyük satın alma niteliği taşıyor. 

Exxon’un ardından bugün bir sürpriz açıklama da Chevron’dan geldi. Chevron, rakibi Hess’i (HES) 53 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını açıklayarak hâlihazırda ivme kazanmış olan enerji sektöründeki hareketliliği artırdı. 

Tabii sektörde bu anlaşmalar yeni bir şey değil. Hatta dilersen son 20 yıldır sektördeki büyük birleşme ve satın almalara bir göz atalım:

  • 2001: Chevron Texaco’yu 39,5 milyar dolara satın alarak dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri haline geldi. 
  • 2002: Conoco ve Phillips Petroleum hissedarları ile ABD Federal Ticaret Komisyonu, iki şirket arasında 18 milyar dolarlık bir birleşmeyi onayladı ve ABD’nin en büyük üçüncü petrol şirketi ConocoPhillips (COP) oluştu.
  • 2006: ConocoPhillips, Burlington Resources’ı 35,6 milyar dolara satın alarak Kuzey Amerika’nın doğalgaz bakımından zengin havzalarına erişim sağladı.
  • 2010: ExxonMobil, XTO Energy’i 30 milyar dolara satın alarak ABD’nin önde gelen doğalgaz üreticileri arasında iddialı bir yer kazandı. 
  • 2015: Shell (SHEL) İngiliz rakibi BG Group’u 70 milyar dolara satın aldı.
  • 2018: Marathon Petroleum (MARA) Andeavor’u 23 milyar dolara satın aldı. 
  • 2019: Occidental Petroleum (OXY) Anadarko Petroleum’u 38 milyar dolara satın aldı. 
  • 2021: BHP Group (BHP), petrol işini Woodside Petroleum’a satarak, 28 milyar dolar değerinde bir petrol ve gaz birleşmesine imza attı. 
  • 2023: Magellan Midstream Partners (MMP), 18,8 milyar dolara ONEOK’a (OKE) satıldı. 

⚡ BIST’in Enerjisi de Toparlanıyor

Ocak ayından bu yana güçlü bir ralli yaşayan Borsa İstanbul’un enerji hisseleri, jeopolitik gerilimlerin gündeme oturduğu son haftalarda bir düzeltmeye girdi. Sektörde faaliyet gösteren büyük isimler haftalık bazda düşüşler yaşasa da yeni haftaya artıda başladı. 

Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

Türkiye’nin enerji sektörü büyük bir dönüşümün eşiğinde desek yalan olmaz. Temmuz ayında Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanan 50,7 milyar dolarlık anlaşmanın 30 milyar dolarlık kısmı enerjiye ayrıldı. 

Söz konusu anlaşma kapsamında Türkiye’de offshore rüzgar santralleri, güneş santralleri ve hidrojen üretimi yatırımlarının başlaması bekleniyor. 

Enerji sektörünü sevindiren bir diğer açıklama da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’dan geldi. Türk enerji pazarında talebin son 20 yılda yaklaşık 3 kat arttığını belirten Bayraktar “Türkiye’nin kurulu gücünün %55’i yenilenebilir enerjiden geliyor ve bunu daha da artırmak istiyoruz. 2035’e kadar güneş ve rüzgar enerjisinde kurulu gücümüzü her yıl 5 gigavat artırmamız gerekiyor. Güneş ve rüzgarda ilave yenilenebilir enerji kurulumumuz 12 yılda 60 gigavata ulaşacak.” diyor. 

Öte yandan Türk enerji şirketleri, yeni anlaşmalarla da gündeme geliyor. Buna bir örnek olarak Kontrolmatik’in (KONTR) yurt dışındaki bir müşteriyle Yüksek Gerilim Mobil Substation yapımı için imza attığı 18,9 milyon dolarlık sözleşme verilebilir. 

Ayrıca Yeo Teknoloji’nin (YEOTK) Enerjisa (ENJSA) ile imzaladığı 1,6 milyon dolarlık GES sözleşmesi de son günlerde sektörde ses getiren gelişmelerden biri. 

Enerji Rallisi: Satın Almalar ve Güçlü Petrol Enerji Hisselerini Destekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Atom Finance