Borsa Haberleri

ExxonMobil, Pioneer’ı 60 Milyar Dolara Satın Alacak

October 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
ExxonMobil, Pioneer’ı 60 Milyar Dolara Satın Alacak

ExxonMobil (XOM), ABD’li rakibi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 59,5 milyar dolar değerinde bir hisse anlaşmasıyla satın alarak, ABD’nin en büyük petrol sahasındaki en büyük üretici haline gelecek.

Anlaşma, Exxon’un kaya petrolü patlamasının başlamasından yıllar önce, 1998’de Mobil Oil’i 81 milyar dolara satın almasından bu yana en büyük ve bu yıl herhangi bir şirket tarafından yapılan en büyük satın alma olacak.

Şirketlerden yapılan açıklamaya göre Exxon, Pioneer için hisse başına 253 dolar teklif etti. Dün 237,41 dolardan kapanan Pioneer hisseleri, bugün piyasa öncesi işlemlerde 1,1% artışla 239,98 dolara yükselirken, Exxon hisseleri ise yatay seyretti.

Exxon, son iki yılda maliyetlerini düşürerek, düzinelerce varlığını satarak ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yarattığı yüksek enerji fiyatlarından faydalanarak derin zararlar ve büyük borçlarla dolu bir dönemden çıktı.

Anlaşma, ABD’nin en büyük dört petrol şirketinin Permian Basin şeyl sahasının büyük bölümünü ve geniş petrol sahası altyapısını kontrol etmesine yol açacak.

Antitröst uzmanları geçen hafta Reuters’e Exxon ve Pioneer’ın ağır bir incelemeyle karşı karşıya kalacak olsalar da anlaşmalarını tamamlama şanslarının yüksek olduğunu söyledi. Bunun nedeni ise ABD’li şirketlerin en büyük Permian sahası üreticisi olsalar bile, birlikte geniş bir küresel petrol ve gaz pazarının küçük bir bölümünü oluşturacak olmaları. 

ExxonMobil, Pioneer’ı 60 Milyar Dolara Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters