Bültenler

Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

Temmuz 1, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu
 • Borsalar tarihinin en kanlı ilk 6 ayını geride bıraktı. Haziran’ın bitişiyle S&P 500 bu senenin ilk yarısında toplam 21% değer kaybetti. 1970’den bu yana en kötü performansa sahip ilk 6 ay oldu.
 • Güldürenler: İlk 6 ay içerisinde enerji hisseleri ortalama 30%’a yakın yükseldi. Gıda hisseleri ise ortalama 2-3% değer kazandı.
 • Üzenler: Tekstil, otomotiv, teknoloji ve turizm gibi sektörlerin hisseleri ise ilk 6 ayın en çok kaybettireni oldular.
 • Neler oluyor? Faiz oranlarındaki artış ve resesyon endişeleri sonucunda riskli yatırımlar ezilmeye devam ediyor. Teknoloji hisseleri ise en ağır darbeyi alan sektörler arasında.
 • Hisse Seçmek: Midas uygulamasının “Yatırım En’leri” bölümünden senin için hazırladığımız listelere ulaşabilirsin. Burada en çok “AL” önerisi verilen hisselerden, en hızlı yükselen hisselere kadar birçok farklı hisse listesine ulaşabilirsin.
Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

💎 Değerli Madenler

Altın, faiz oranlarındaki artış beklentisi ile düşüş yaşarken resesyon endişeleri fiyatlardaki düşüşün hızını kesiyor. Altın fiyatları art arda üçüncü haftayı da düşüşle kapatmaya hazırlanırken Hindistan’dan gelen hamle de fiyatların 1.800 doların altına çekilmesinde etkili oldu.Hindistan, para birimindeki değer kaybı sebebiyle ithalatı aşağı çekmek amaçlı altın ithalatında vergi oranını 7,5%’dan 12,5%’a yükselttiğini duyurdu.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, günlük 648 bin varillik artışa sadık kalan OPEC+ kararı ve Biden’ın körfez ülkelerinden daha fazla petrol talep etmesi üzerine aşağı yönlü hareket etti. Petrol fiyatlarındaki düşüşte en büyük ihracatçılardan olan Libya’nın petrol üretim sahalarında “mücbir sebep” sebebiyle üretimin durdurulması da etkili oldu.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

🔥 Korku ve Açgözlülük Endeksi

Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların hislerini “aşırı korku – korku – nötr – açgözlülük – aşırı açgözlülük” olmak üzere 5 seviyede gösterir.

Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılar genellikle korku seviyesine girerken, büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük seviyelerine girerler.

Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

📈 Öne Çıkan Hisseler

Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

Micron Technology (MU)

 • Micron Technology, geçtiğimiz gün, 2 Haziran’da sona eren 2022 mali yılının üçüncü çeyreğinin sonuçlarını açıkladı. Gelir, önceki çeyrek için 7,79 milyar dolar ve geçen yılın aynı dönemi için 7,42 milyar dolar karşısında 8,64 milyar dolara ulaştı.

 • Micron Technology Başkanı ve CEO’su Sanjay Mehrotra, “Micron, ekibimizin teknoloji, ürünler ve üretim genelindeki mükemmel uygulaması sayesinde üçüncü mali çeyrekte rekor gelir sağladı” dedi. Ancak Ancak şirket, mevcut çeyrek için gelir beklentilerini 9 milyar dolarlık konsensüs beklentilerine karşı 7,2 milyar dolara düşürdü. Kaynak

 • Şirketin kazanç konferansı görüşmesi için hazırladığı açıklamalarda CEO Mehrotra, hem PC’ler hem de akıllı telefonlar için yumuşak bir görünüm ortaya koydu. Şirketin artık 2022 PC birim satışlarının 2021’den yaklaşık 10% indirimli olacağını gördüğünü söyledi.
Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

Walmart (WMT)

 • Walmart, bir AR optik teknoloji şirketi ve gözlük için sanal bir deneme deneyimi sunan mevcut Walmart ortağı Memomi’yi satın alarak alışveriş yapanlar için sanal deneme hizmetleri yelpazesini genişletiyor. Kaynak

 • Perakendeci, anlaşma şartlarının açıklanmadığını ancak Memomi’nin 2019’dan beri tüm Walmart ve Sam’s Club müşterileri için dijital ölçümleri etkinleştirdiğini söyledi.

 • Bu ortaklık 2.800’den fazla Walmart Vision Center’ı ve 550 Sam’s Club’ı kapsıyordu. Teknoloji aynı zamanda SamsClub.com’daki optik e-ticaret deneyimine de güç veriyor.
Enerji Hisseleri İlk 6 Ayın Kazandıranı Oldu

NIO (NIO)

 • NIO, bugün aylık elektrikli araç teslimatları bildirecek.

 • Morgan Stanley, NIO’nun hisse fiyatının önümüzdeki 15 gün içinde mutlak olarak artacağı görüşünü bildiren bir not yayınladı. Kaynak

 • Stanley’nin analisti Tim Hsiao, “Resesyon korkusu dolayısıyla duygusal sert satışlar yaşansa da güçlü bir ürün hattı sayesinde, Haziran satışlarının artacağına ve bunun yatırımcıların şirkete olan güvenini artırarak şirketin hisselerinde bir toparlanmayı tetikleyeceğine inanıyoruz.” dedi.

 • Morgan Stanley’nin, hisse üstünde ”YÜKSEK AĞIRLIK” notu ve 31 dolarlık hedef fiyatı var. Hedef fiyat perşembe günkü kapanış fiyatının 42% üstünde getiri potansiyeline işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti