Borsa Yorumları

Enerji Dönüşümünün Lideri Olabilecek Doğal Gaz Hisseleri

Enerji Dönüşümünün Lideri Olabilecek Doğal Gaz Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Varlık yöneticisi PGIM’e göre, enerji dönüşümünün bir parçası olmak isteyen yatırımcılar, kömürün yerini alarak “gerçekten büyük bir etki yaratabilecek” bir yakıt olarak doğal gazı değerlendirmeli.

PGIM’in başkan yardımcısı ve tematik araştırma başkanı Shehriyar Antia, rüzgar ve güneş enerjisinin “çığ gibi büyüdüğünü” ancak yine de doğal gazın çözmeye yardımcı olabileceği bir zorlukla ile karşı karşıya olduklarını söyledi. 

“Geleceğin Yakıtı” başlıklı bir raporunda Antia “Yenilenebilir enerji kaynakları kolaylıkla sevk edilebilir değildir. Doğal gaz ise bu kaynakları tamamlayıcı niteliktedir; yüksek oranda sevk edilebilir ve çok düşük maliyetlidir.” ifadelerini kullanıyor. 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre ABD dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçısı konumunda. Bu durumun Antia, EQT (EQT) gibi ABD’li doğal gaz üreticilerinde yatırım fırsatları olduğunu belirten Anita, yine de büyük boru hattı şirketlerinin değişken emtia fiyatlarıyla ilişkili riskten kaçınmak isteyen yatırımcılar için daha iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Boru hatları, petrol ve doğal gazın taşınması ve depolanması üzerine faaliyet gösterir ve bu şirketlerin birçoğu fiyat artışı beklentisinin yanı sıra temettü de sunmaktadır.

Antia, “Boru hatları, bir yatırımcı için, örneğin doğal gaz fiyatının oynaklığına çok maruz kalan bir doğal gaz üreticisinden çok farklı bir risk/ödül önerisi sunuyor çünkü bu alandaki şirketler fiyatlara çok daha az maruz kalıyor.” diyor.

Analist, bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 21,7% ve 12,2% değer kazanan Williams Companies (WMB) ve Kinder Morgan (KMI) gibi boru hattı operatörlerini beğendiğini söyledi. 

Williams, son zamanlarda Wall Street analistlerinin de beğendiği bir isim olarak öne çıkıyor: Argus kömürün kullanımdan kaldırılması ve elektrik talebinin artmasıyla birlikte doğal gaz talebinin de artması beklendiğinden şirket hissesinin notunu “AL” seviyesine ve hedef fiyatını da 47 dolara yükseltti. 

Williams’ın temettü getirisinin 4,5%, Kinder Morgan’ın temettü getirisinin de 5,8% seviyesinde olduğunu belirtelim. 

Öte yandan Antia, talebi karşılamak için okyanuslar boyunca taşınabilen sıvılaştırılmış doğal gaz için küresel pazar büyüdükçe doğal gazın “petrole daha da benzemeye başladığını” söylüyor. 

Analist, büyüyen LNG pazarına yatırım yapmanın bir yolu olarak Cheniere Energy’ye (LNG) işaret ediyor. Hisse, bu yıl şimdiye kadar 1,4% artış gösterdi ve 1% temettü getirisine sahip.

Antia, “LNG altyapısı söz konusu olduğunda, Cheniere doğal gazı yeniden gazlaştırmanın yanı sıra sıvılaştırmak için gerekli altyapıyı sağlayan bir şirket. Doğal gazın uluslararası sevkiyatının da büyük bir parçası.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC