ABD Borsası Notları

Endeksteki Yükseliş Aslında Bir Balon mu?

Endeksteki Yükseliş Aslında Bir Balon mu?
Google News Icon Takip Et

Bitcoin, 69.000 dolar seviyesiyle zirveyi test ederken ve ABD hisse senedi endeksleri rekor tazelerken, bu yükselişin sürdürülebilir olup olmadığı tartışılıyor.

Bazı analistler endeks görünümünün “balon” olduğunu ve yatırımcıların yapay zeka coşkusuyla aşırı heyecanlandığını düşünüyor. Bazı analistlerse ekonominin güçlü görünümünü koruduğunu, enflasyonun soğuduğunu ve şirket kârlarının güçlü olduğunu vurguluyor.

Endeksteki Yükseliş Aslında Bir Balon mu?

JPMorgan’ın baş stratejisti Marko Kolanovic’e göre, ABD endekslerindeki ralli ve Bitcoin’in hızla 60.000 doların üzerine çıkması, piyasada birikmekte olan bir köpüğün belirtisi olarak yorumlanabilir. Kolanovic, tahvil getirilerinin yükseldiği, faiz indirim beklentilerinin azaldığı ve 2024 kâr tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği bir ortamda endekslerdeki yükselişin geçici olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Goldman Sachs analistleri, büyük teknoloji şirketlerinin yüksek değerlemelerinin makul temellere dayandığını savunuyor. Analistler, endeksteki aşırı değerlemelerin yaygınlığının bu sefer çok daha sınırlı olduğunu ifade ediyor. Goldman Sachs analistleri, Muhteşem 7’linin yükselişinin değerleme beklentilerine dayandığını ve bilanço sezonunun beklenenden de iyi geçmesiyle yükselişin devam edebileceğini savunuyor.

Bugün Powell’ın iki gün sürecek Yarıyıl Sunumu ve istihdam verileri, endeksin seyri üzerinde belirleyici olabilir. Gün içinde açıklanacak JOLTS ve ADP tarım dışı istihdam verisi, cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü olarak değerlendirilebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg