Borsa İstanbul Notları

Endekste Soluklanma Hareketleri

Şubat 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Endekste Soluklanma Hareketleri

📊 Endeks zirvede fiyatlamalara devam ediyorken kritik 9.000 seviyesi üzerine yükseliş izlendi. Bugün de dün olduğu gibi yukarı yönlü güne GAP’li başlangıç yapılması iştahın devam ettiğine işaret olabilir. Ancak seans içinde satıcıların güçlenmesi ile kâr realizasyonları şu an için baskın görünüyor.

Burada 9.000 üzeri kapanışların ivmelenmeye destek olabileceği aksi halde negatif algıların artabileceği düşünülebilir. Ancak zaman zaman kâr realizasyonları görülse de büyük resimde genel güçlü görünümün korunduğunu söyleyebilmek mümkün.

👉 Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu, geçen yıl Türkiye’ye yönelik yatırımların değerli olduğunu belirterek, “2024 ekonomimiz adına olumlu sinyallerle başladı. Yaptığımız görüşmelerde artan yatırımcı ilgisini gözlemliyoruz.” dedi. Ekonomi yönetiminin de bu konuda attığı adımlar ve girişimler olumlu karşılanmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirlik ve öngörülebilirliğin sektör fiyatlamaları adına önemli olduğu bilinen bankacılık tarafında büyük resimde düşüş trendinde olan CDS değerlerindeki gerilemenin devam edebileceği hikayesi pozitif tarafta dikkat çekiyor. Nitekim son iki günde bankacılık endeksinde toparlanma emareleri dikkat çekiyor.

Saat 14.25 itibarıyla 9.106 seviyelerinde -0,74% ile düşüş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir. Zaman zaman kâr realizasyonları yaşanması normal karşılanabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda artan işlem hacimleri ile beraber aracı kurum sektöründeki son günlerde sağlanan istikrar dikkat çekiyor. 

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Menkul Yatırım Ortaklığı
  • Aracı Kurum
  • Turizm
  • Finansal Faktoring
  • Kimya

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BIST 100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BIST 100’e göre ne kadar sapma gösterdiklerine işaret eder. Aşağıdaki şirketler beta katsayıları dikkate alındığında fiyatlama tarafında en hızlı hareket eden şirketler arasında yer alıyor.

🥇 YEOTK: 1,53

🥈 ALFAS: 1,50

🥉 CWENE: 1,41

🏅KONTR: 1,41

🏅ZOREN: 1,37

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti