Borsa İstanbul Notları

Endekste Kâr Realizasyonları Devam Ediyor

Şubat 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endekste Kâr Realizasyonları Devam Ediyor

📊 Endeksin yukarı yönlü seyrinde 9.400 seviyesi barajını aşamamış olmasının üzerine bir kaç denemeden sonra yönünü yeniden 9.000 seviyesine doğru çevirdiği ve satış baskısıyla karşılaştığı izleniyor.

Psikolojik anlamda da önem kazanan 9.400 aşılmadıkça 9.000 ile 9.400 arasında konsolidasyonun devam etmesi beklenebilir. Bu aralığın dışında kalıcı seyir izlenmediği sürece yukarı ya da aşağı yönlü yeni bir ivmelenme hakkında konuşmak erken olabilir.

👉 Ticaret Bakanı Bolat, dış ticaret açığındaki düşüş eğiliminin sürdüğünü belirterek, “Önümüzdeki dönemde uygulamaya koyduğumuz politikaların etkisiyle dış ticaretteki bu olumlu eğilim devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Genel haber akışları ve verilen demeçlerin kâr realizasyonları izlense de piyasa adına olumlu ve uzun vade de pozitif algıları besleyecek nitelikte olduğu söylenebilir.

Saat 18.05 itibarıyla 9.062 seviyelerinde 1,28% ile negatif seyirde kapanış alındı. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 ve 9.400 olduğu izleniyor. 9.000 seviyesi üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor. Ancak 9.400 aşılmadığı sürece konsolidasyonun devam edebileceği düşünülebilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda orman kağıt sektörünün tüm sektörlerde genel düşüş eğilimine karşı pozitif ayrışması dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanışta yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Orman Kağıt

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 ATATP: 164,60 TL

🏅 BRKVY: 181,50 TL

🏅 EDATA: 36,30 TL

🏅 ISATR: 1.425.174,34 TL

🏅 KARTN: 123,60 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.