ABD Borsası Notları

Endekslerde Kayıplar İzleniyor. Güne Hareketli Başlayan Hisseler Neler?

Endekslerde Kayıplar İzleniyor. Güne Hareketli Başlayan Hisseler Neler?
Google News Icon Takip Et

ABD endeksleri Ocak ayı enflasyon verisinin beklenti üstünde kalmasıyla güne satıcılı başlıyor.

Bugün açıklanan enflasyon verisi, aylık 0,3% arttı. Böylece yıllık bazda enflasyon 3,4%’ten 3,1% arttı. Ekonomistler, Ocak ayında enflasyonun aylık bazda 0,2% artışla yıllık bazda 2,9% olmasını bekliyordu.

Fed’in yıllık enflasyonda 2% vurgusu devam ederken enflasyondaki soğumanın teyit edilememesi Fed’in mart toplantısında faiz indirme ihtimalini daha da düşürdü.

Detaylara inildiğinde gıda ve enerji fiyatlamalarını hariç tutan çekirdek enflasyon, aylık bazda 0,3% beklentisinin üstüne 0,4% ve yıllık bazda 3,7% beklentisinin üstünde 3,9% olarak gerçekleşti. 

Pazartesi günü yapılan New York Fed beklenti anketinde yıllık enflasyon beklentisi 3,0% ile neredeyse değişmemişti. Dolayısıyla çekirdek enflasyonda takip edilecek olası bir gerileme Fed’in faiz indirim süreci için büyük önem arz edecek. 

Veri sonrasında yatırımcı iştahı baskılanırken Hazine tahvili getirileri yükseldi. 2 yıllık Hazine getirisi 4,6%’nın üzerine çıkarken 10 yıllık getiri 4,27%’ye ulaştı. Tahvil faizlerinin düşmesiyle piyasa rekor seviyelere ulaşan Nvidia (NVDA), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) gibi teknoloji hisseleri kayıplara öncülük etti.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

💸 SOFI – SoFi Technologies

🏢 LIAN – LianBio

🚗 TSLA – Tesla

🖥️ ARM – Arm Holding

💻 NVDA – Nvidia

📱 AAPL – Apple

✈️ JBLU – JetBlue Airways

🐶 DDOG – Datadog.

👩‍💻 AMD – Advanced Micro Devices

📦 AMZN – Amazon

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq