ABD Borsası Notları

Endeksler Haftanın Son İşlem Gününe Nasıl Başlıyor?

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeksler Haftanın Son İşlem Gününe Nasıl Başlıyor?

ABD endeksleri haftanın son işlem gününe zayıf finansal sonuçların yatırımcıları endişelendirmesi nedeniyle hafif ekside başlıyor. Özellikle çip üreticisi Intel’in (INTC) önümüzdeki çeyrek için zayıf beklenti sunmasıyla hisseleri 10% değer kaybetti. 

Intel’in bilançosuna ilişkin detayları buradan inceleyebilirsin.

Intel’e benzer şekilde KLA Corp (KLAC) ve Visa (V) gibi şirketlerin de zayıf öngörü paylaşması nedeniyle hisseleri düşüş yaşadı.

Ancak hafta geneline baktığımızda endeksler kazançlı bir haftayı geride bırakıyor. Özellikle S&P 500, beş işlem günü boyunca rekor seviyede kapandı.

Son makroekonomik gelişmeler ise yatırımcılara güven sağladı. Aralık ayına ilişkin çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi, yıllık bazda 3,2%’den 2,9%’a gerileyerek piyasanın 3% beklentisinin altında gerçekleşti. Bu verinin Fed’in enflasyon ölçümünde dikkate aldığı bir veri olduğu belirtilebilir. Diğer yandan dün açıklanan önce GSYH verisinin 3,3% ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi de resesyon endişelerini azaltırken risk iştahını destekledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonominin daralmak yerine büyüdüğünü belirtti. Yellen, enflasyonun düşük kalması durumunda yatırımcıların ekonomiye olan güvenlerinin artacağını ifade etti.

Tüm bu gelişmelerle, Hazine tahvili getirileri de artış gösterdi. ABD 10 yıllık getirisi 4,13%’e ve ABD 2 yıllık getirisi ise 4,33%’e yükseldi. Bu durumun piyasalardaki genel eğilimleri ve yatırımcıların beklentilerini yansıttığı belirtilebilir.

Endeksler Haftanın Son İşlem Gününe Nasıl Başlıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı