ABD Borsası Notları

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen…

January 26, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen…

Dün gece kapanış sonrası 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklayan çip üreticisi Intel (INTC), beklenti üstü gelen finansallara rağmen adeta yatırımcılarının hevesini kursaklarında bıraktı.

Şirketin önümüzdeki çeyreğe ilişkin zayıf beklenti sunması hisse performansında geri çekilmeyi beraberinde getirdi.

Dilersen Intel’in sunduğu rakamların ve açıklamaların üzerinden geçerek notlarımıza göz atalım. 🔍

Beklentiyi Aşan Finansal Sonuçlar 📊

Intel’in dördüncü çeyrek finansal sonuçları, tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Buna göre Intel, yılın son çeyreğinde 15,4 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,54 dolar kâr bildirdi. Piyasa beklentisi şirketin 15,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,45 dolar kâr açıklaması yönündeydi.

Böylece geçen yılın aynı döneminde 14,04 milyar dolar gelir bildiren Intel yıllık 10% gelir büyümesiyle son yedi çeyrekte yaşadığı düşüş serisini bozdu. Şirketin brüt kâr marjı yıllık 2,6 puan düşüşle 40% seviyesine geriledi. 

Finansallara Yakından Bakalım 🔍

Şirketin İstemci Bilgi İşlem Grubu, dördüncü çeyrekte 8,8 milyar dolarlık satış bildirdi. Bu rakam analistlerin 8,4 milyar dolarlık tahmininden daha iyi ve bir yıl öncesine göre 33% artışa işaret ediyor.

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Intel’in ikinci en büyük bölümü olan Veri Merkezi ve Yapay Zekâ gelirleri yıllık 10% düşerek 4 milyar dolara geriledi. Wall Street tahmini 4,1 milyar dolardı. 

Taşıyıcılar ve ağ için parçalar satan Ağ segmenti, geçen yıla göre 24% düşüşle 1,5 milyar dolarlık gelir bildirdi ve piyasa beklentisine paralel gerçekleşti.

2017 yılında satın alınan ve 2022’de halka arz edilen Mobileye’ın geliri 13% artışla 637 milyon dolara yükselirken dökümhane hizmetleri gelirleri de 63% artışla 291 milyon dolara çıktı.

🔮 Dönüşüm Planları

Intel, CEO Pat Gelsinger liderliğinde 2021’de başlatılan beş yıllık bir dönüşüm planını sürdürüyor. Bu plan, Intel’in diğer şirketlere çip üretimi hizmetleri sunma kapasitesini Taiwan Semiconductor (TSM) seviyesine çıkarmayı ve aynı zamanda kendi markalı çiplerinin kalitesini artırmayı hedefliyor. CEO Gelsinger, Intel’in bu dönüşüm sürecinde önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Ayrıca şirket, çiplerin iç üretimiyle ilgili maliyetleri daha şeffaf bir şekilde yansıtmak için finansal sonuçlarını yeni bir sistem altında yeniden düzenleyeceğini açıkladı.

Intel’in Veri Merkezi ve Yapay Zekâ bölümü, Nvidia ve AMD gibi rakiplerle rekabet etme fırsatı sunuyor. CEO Gelsinger, Aralık ayında, yapay zekâ yazılımları ve hizmetlerini desteklemek üzere tasarlanmış olan yeni Gaudi3 çiplerini tanıttı. Ayrıca, Intel Foundry Services adlı biriminin, diğer şirketler için çip üretimi yaparak 291 milyon dolar gelir elde ettiği ve bu alanda %63’lük bir yıllık artış gösterdiği belirtildi.

Maliyetleri düşürme çabaları kapsamında, Intel işgücünde azaltmalara gitti ve şirketin bazı küçük kısımlarını devretti veya sattı. Geçen yıl, programlanabilir çip birimini devreden Intel, ayrıca otonom araç yan kuruluşu Mobileye’ı 2022’de bağımsız bir şirket haline getirdi. Intel’in geçen yıl 3 milyar dolarlık maliyet kesintisi gerçekleştirdiği ve beş farklı iş kolunu devrettiği veya sattığı belirtilebilir.

Kısaca; Intel, yıllar süren bir dönüşüm sürecinin ortasında bulunuyor ve TSMC ile AMD gibi rakiplerine karşı kaybettiği üretim liderliğini ve pazar payını geri kazanmaya çalışıyor.

🗣️ Şirketten Açıklamalar

Intel CEO’su Pat Gelsinger, şirketin temel iş kolları olan bilgisayar ve sunucu çipleri gelirlerinin mevsimsel aralığın altında olacağını, ancak Mobileye ve Programlanabilir Çözümler Grubu (PSG) gibi yan kuruluşlardaki zayıflıklar nedeniyle toplam gelirlerin darbe alabileceğini belirtti. Gelsinger, “Temel işimizi sağlıklı görüyoruz. Pazar payı kaybı için hiçbir alan görmüyoruz ve ürünlerimiz daha da güçleniyor.” dedi.

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Intel CFO’su David Zinsner ise şirketin 2023’te 3 milyar doların üzerinde maliyet tasarrufu hedefini rahatça başardığını ifade etti. Zinsner, “Çekirdek ürün işletmelerimizden sezonsal olarak biraz düşük bir ilk çeyrek bekliyoruz, ancak Mobileye ve PSG’de önemli stok düzeltmeleri görüyoruz.” dedi. Ayrıca CFO Zinsner, şirketin geleneksel paketleme faaliyetinde hızlandırılmış satın alma ve yılın ilk yarısında çip ekipmanı satın almada döngüsel zayıflık gördükten sonra Intel Foundry Services gelirinde önemli bir düşüş beklediğini belirtti. Diğer yandan CFO Zinsner, Intel’in Veri Merkezi faaliyetlerinin ilk çeyrekte dördüncü çeyreğe kıyasla çift haneli yüzdeliklerde düşmesini beklediğini belirtti.

Gelsinger, bilgisayar çipleri için talebin normalleştiğini ve satışların güçlü olduğunu söyledi. Intel, bu yıl bilgisayar pazarının genişlemesini beklediğini de ekledi.

Hedef: Dökümhane Olmak ⚙️

Intel’in aynı zamanda diğer çip şirketleri için çip üretimi yapmayı amaçlayan genel bir dökümhane olma planı da bulunuyor. Şirket dökümhane hizmetleri faaliyetlerinden çeyrek boyunca 291 milyon dolar gelir elde etmeyi bekliyor fakat bu, analistlerin öngördüğü 343 milyon doların altında bir rakam.

CEO Gelsinger, şirketin bu yıl süreç ve ürün liderliği elde etmeye, dış dökümhane işini ve küresel ölçekte üretimi geliştirmeye ve de her yere yapay zekâyı getirme misyonunu yerine getirirken paydaşlar için uzun vadeli değer yaratmaya odaklandığını söyledi.

Yeni Çipler: Core Ultra

Intel’in sonuçları, şirketin kendi yapay zekâ yeteneklerini gösterme çabası içinde olduğu bir dönemde geldi. Aralık ayında, şirket Core Ultra çiplerini tanıttı. 

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Core Ultra, belirli yapay zekâ uygulamalarını yerel olarak çalıştırmak için bilgisayarlara izin veren bir işlem birimi içeriyor. Bu çipler kullanıcıların internet olmadan da yapay zekâ uygulamalarına erişmelerine olanak tanıyor. Intel, Core Ultra çip serisinin önümüzdeki yıl bilgisayar satışlarını daha da artırmasını umuyor. 

Ancak, tüketiciler için yerleşik yapay zekânın gerçekte ne kadar faydalı olacağı hala belirsiz. Intel bile ChatGPT benzeri uygulamaların ve yapay zekâ görüntü düzenleme yazılımlarının dışında uygulamaların neye benzeyeceğinden tam olarak emin değil.

🦾 Rekabet Çok ama Çok Güçlü

2023 boyunca Intel hisseleri 74%’ten fazla değer kazanarak dikkat çekici bir performans sergiledi. Gartner’a göre, şirket gelir bakımından en büyük çip üreticisi konumunda olmasına rağmen, piyasa değeri açısından Wall Street’te Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD) gibi rakiplerinin gerisinde yer alıyor.

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Sektördeki bulut hizmeti sağlayıcıları ve büyük teknoloji şirketleri, yüksek maliyetli yatırımlar yaparak yapay zekâ teknolojilerine yoğun bir şekilde odaklanıyorlar. Bu durum, Nvidia’nın son zamanlarda gösterdiği üstün performansın bir açıklaması olarak görülüyor. Geçmişte, sunucularda en önemli bileşen olarak Intel’in ürettiği merkezi işlem birimleri (CPU) öne çıkarken, günümüzde yapay zekâ sunucuları, bir veya iki Intel CPU’ya ek olarak sekiz Nvidia veya AMD grafik işlem birimi (GPU) barındırabiliyor. Bu değişim elbette çip pazarındaki rekabet dinamiklerini etkiliyor.

📅 1Ç24 Öngörüleri

2024 yılının ilk çeyreği için Intel, 12,2 – 13,2 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,13 dolar kâr açıklamayı bekliyor. Bu, piyasanın 14,15 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,33 dolar kâr beklentisinin altında.

Yapay zekâ coşkusunun dolusuyla yaşandığı şu günlerde Intel’in beklenti altı öngörü sunması yatırımcıları elbette hayal kırıklığına uğrattı.

Analistler Ne Dedi?  👀

Wells Fargo analistleri “Intel hisselerinin, şirketin rakiplerin devam eden bir yapay zekâ sunucularına odaklandığı bir zamanda zayıf ilk çeyrek görünümü sunarak haklı olarak satışa uğradığını düşünüyoruz.” dedi.

HSBC analistleri ise bilanço öncesinde hisse fiyatındaki artışın beklentileri yükselttiğini yazdı.

Intel 4Ç23 Bilanço İncelemesi: Beklentileri Aşmasına Rağmen...

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Intel Investor Relations, CNBC, Yahoo Finance