ABD Borsası Notları

Endeksler Bilançolardan Güç Buluyor

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Endeksler Bilançolardan Güç Buluyor

ABD hisse senedi endeksleri, bilançoların takip edildiği güne hafif alıcılı başlıyor.

Yatırımcılar, büyük şirketlerden gelen finansal sonuçları değerlendirmeye devam ediyor. Bilançosunu paylaşan Snapchat’in ana şirketi Snap (SNAP) hisseleri, zayıf çeyreklik gelir ve beklenti altında kalan öngörü yayınlaması nedeniyle 30%’dan fazla değer kaybetti. Diğer yandan otomobil üreticisi Ford (F) hisseleri, analistlerin tahminlerini aşmasıyla ve beklenenden daha yüksek yıllık öngörü paylaşmasıyla yaklaşık 6% değer kazandı. Alibaba (BABA) hisseleri ise şirketin piyasa beklentisinin altında ve zayıf bir çeyreklik sonuç açıklamasıyla 4% düşüş gösteriyor.

2023 boyunca 50%’den fazla değer kaybeden Enphase Energy (ENPH) hisseleri ise şirketin güneş panellerindeki stok fazlasının dip yapmaya yaklaşabileceğini söylemesinin ardından 17% yükseldi. Bu haberin etkisiyle Solaredge (SEDG) gibi diğer güneş enerjisi hisseleri de yükseldi.

Güçlü geçen bilanço sezonu, Fed’in faiz oranında kesinti yapabileceği beklentileriyle Wall Street’te itici bir güç oldu. Endeksteki kâr büyümesinin büyük bir kısmının, büyük teknoloji ve yapay zeka odaklı şirketler tarafından gerçekleştirildiği belirtilebilir.

Fed Başkanı Powell’ın mart toplantısı için faiz indirimi beklentilerini suya düşüren açıklamaları sonrasında diğer Fed yetkilileri de Powell’ın ihtiyatlı tonunu destekledi. Cleveland Fed Başkanı Mester, güçlü bir ekonominin politika yapıcıların ne zaman ve ne kadar agresif bir şekilde faiz oranlarını düşüreceklerine sabırla karar vermelerini sağladığını söyledi.

Gün içinde diğer Fed yetkililerinin de açıklamaları önem arz edecek. Veri takviminin sakin olduğu haftada bilançolar yatırımcıların takibinde olacak. 

Piyasa kapanışı sonrasında Walt Disney (DIS), PayPal (PYPL) ve Arm Holdings’in (ARM) bilanço açıklaması bekleniyor.

Hacme Göre Güne En Hareketli Başlayan Hisseler

🔬 MOR – MorphoSys

🚗 TSLA – Tesla

💾 MU – Micron Technology

🔌 MRVL – Marvell Technology

💻 AMD – Advanced Micro Devices

🛒 JD – JD.com

🖥️ NVDA – Nvidia

🌐 MSFT – Microsoft

💸 SOFI – SoFi Technologies

Endeksler Bilançolardan Güç Buluyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nasdaq