Borsa İstanbul Notları

Endeksin Gözü 9.000’de mi?

Endeksin Gözü 9.000’de mi?
Google News Icon Takip Et

📊 Endeks eski tarihi zirvesini aşalarak 8.600 seviyesinin üzerinde fiyatlamalar gerçekleştirmeye devam ediyor. GAP’li açılışlarla devam eden yükselişin nerede soluk alacağı merak konusu olmaya başladı.

👉  Türkiye Gıda İhracatçıları (TGİ)’nın açıklamasına göre, ocak ayında 1,1 milyon ton ihracat yapan sektörün ihracat gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla 5,4% arttı ve Türkiye’nin toplam tarım ihracatı içindeki payı da 33%’e ulaştı. Bu anlamda gıda ihracatçısı şirketlerin öne çıkmasını beklemek doğru olabilir. Dünya genelinde nüfus artışına bağlı gıdaya olan talebin de artacağı düşünülerek gıda sektörü hisselerinin önümüzdeki süreçte de ön planda olacağını bekleyebiliriz.

Saat 12.33 itibarıyla 8.915 seviyelerinde 0,53% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın yeni odak seviyesinin 8.500 olduğu izleniyor bu seviyenin üzerinde kalınması ivmelenmenin devam etmesi için önemli olabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda bilişim endeksinin ısrarlı yükselişini devam ettirmesi dikkat çekiyor. Beraberinde halka arz endeksi de ilgi gören ve artış sağlayan sektörler arasında.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Bilişim
  • Elektrik
  • Halka Arz
  • Teknoloji

BİSTTUM’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BIST 100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BIST 100’e göre ne kadar sapma gösterdiklerine işaret eder. Aşağıdaki şirketler beta katsayıları dikkate alındığında fiyatlama tarafında en hızlı hareket eden şirketler arasında yer alıyor.

🥇YEOTK: 1,63

🥈KONTR: 1,52

🥉CWENE: 1,46

🏅ALFAS: 1,46

🏅EUPWR: 1,46

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.