Borsa İstanbul Notları

BIST 100’de İlginin Arttığı Hisseler (7 Şubat)

February 7, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST 100’de İlginin Arttığı Hisseler (7 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST 100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 6 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST 100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Zorlu Enerji (ZOREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 203,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye merkezli ve yine Türkiye’de bağımsız enerji üretimi yapan bir şirkettir. Türkiye ve yurt dışında çeşitli portföylerde üretim santrali bulunan ZOREN de listede bulunuyor. Şirketteki yüksek borçluluk yapısı en dikkat çeken veriler arasında yer alıyor.

2- Bien Yapı (BIENY) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 173,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji, turizm, sigorta ve yapı malzemeleri sektörlerinde Ercan Şirketler Topluluğu bünyesinde faaliyet göstermekte olan BIENY, ilginin arttığı hisseler arasında. Ancak şirketin genel getiri performansı son dönemde negatif ayrıştı.

3- Sasa Polyester (SASA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 143% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Şirket kümülatif net kâr büyümesinde 41,99% oranında bir düşüş yaşadı. 2022/09 döneminde 35,47% olan yıllık net kâr marjı 2023/09 döneminde 32,09%’a geriledi. 2023 yılında kayda değer düşüşler yaşamıştı. Enflasyon muhasebesine dahil olmayacak olan SASA, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamadaki yerini aldı.

4- İzmir Demir Çelik (IZMDC) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 112,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  •  İzmir Aliağa Tesislerinde 550 bin metrekarelik bir alanda yıllık 1.500.000 ton sıvı çelik ve 1.000.000 ton nervürlü inşaat demiri üretimini sürdürmekte olan IZMDC listede yerini aldı.

5- Vakıf Bank(VAKBN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 107,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Temel bankacılık ürün ve hizmetlerine ek olarak yatırım bankacılığı ve sermaye piyasası faaliyetlerinde de bulunan VAKBN, iç ve dış ticaretin finansmanında öncü bir rol üstlenmektedir. Bankacılık tarafında CDS’lerin gerilemesine destek olabilecek senaryoların sektörde pozitif etkiler yaratabileceği düşünülebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST 100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST 100’de İlginin Arttığı Hisseler (7 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000