Borsa Yorumları

Endeksi Yenen Büyüme Hisseleri

February 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Endeksi Yenen Büyüme Hisseleri

Daha yüksek faiz oranları beklentisi piyasaları baskılıyor olsa da, yüksek notlar almış bazı büyüme hisselerine daha yakından göz atmak için doğru zaman gelmiş olabilir.

Geçen yıl Wall Street’te darbe üstüne darbe yiyen büyüme hisseleri 2023’te “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösteriyor. 

Yatırımcılar cuma günü açıklanan ve FED’in faiz yükseltmeye daha uzun bir süre devam edebileceğine yorulabilecek enflasyon verisini (PCE) sindirirken, bu hisseler için gelecekte elbette bazı riskler mevcut. FED’in enflasyon ölçümünde esas olarak kabul ettiği bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ocak ayında fiyatların beklenenden daha fazla arttığını gösterdi.

Yine de, Morningstar verilerine göre bu yıl S&P 500’e kıyasla “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösteren büyüme hisselerini arayan yatırımcılar için, yüksek not ile tavsiye edilen bazı isimler var. Bu hisseler en az dört yıldıza sahip, piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde ve toplam getirisi en az 4,5% oranında.

Listeye giren isimlerden ilki Booking Holdings (BKNG). Online seyahat şirketi geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs tarafından marj artışında güçlü bir sicile sahip olan isimler arasında gösterilmişti. Şirketin hisseleri yılın başından bu yana yaklaşık 20% değer kazandı.

Ödeme şirketi Block (SQ) da kriterleri karşılıyor. Block’un dördüncü çeyrek bilançosunda gelir seviyesi beklentilerin altında kalmış olsa da brüt kârının güçlü arttığının görülmesinin ardından hisse cuma günü hafif bir yükseliş kaydetti.

Mega piyasa değerli teknoloji hisseleri Amazon (AMZN) ve Microsoft (MSFT) da listeye girenler arasında. Her iki şirket de Morningstar’dan dört yıldız aldı ve hisseleri bu yıl sırasıyla 14% ve 6% değer kazandı.

ChatGPT teknolojisini Bing ve Edge gibi ürünlerine entegre edeceğini açıklamasının ardından üretimsel yapay zeka kabiliyetlerini artırmaya devam eden Microsoft, Wall Street’ten daha olumlu tepkiler almaya devam ediyor.

Listeye giren diğer büyüme hisseleri ise Uber Technologies (UBER), Snowflake (SNOW) ve Salesforce (CRM).

Endeksi Yenen Büyüme Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC