Borsa Haberleri

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

June 16, 2022 • 9 dakika okuma süresi
En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Dünyada trilyon dolarlık çok az sektör var. Bunlardan bir tanesi de otomotiv sektörü. IBIS World’e göre, otomotiv sektörünün gelir açısından pazar büyüklüğü 2022 yılında 2,8 trilyon doları geçecek. En iyi araba markaları veya en büyük otomotiv şirketleri bu pastadan daha büyük pay alabilmek için gece gündüz yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.

Örneğin; şu an piyasa değeri açısından dünyanın en iyi araba markası olarak nitelendirilen Tesla (TSLA), yakın zamanda elektrikli araçlarının hammadde ihtiyaçlarını karşılayabilmek için maden şirketi kurmaya hazırlanıyor

Diğer taraftan Amerika’nın en köklü otomobil şirketlerinden General Motors (GM), bir temettü şirketi olmaktan çıkıp rakipleriyle kıyasıya rekabet edebilmek için 2025 yılına kadar elektrikli araç sektörüne 35 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor!

Yani anlayacağınız, bu piyasada rekabet çok üst seviyede ve piyasa kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. 

Peki, şu an yarışı hangi otomotiv şirketi liderliği elinde tutuyor? Gelin, Amerikan borsalarındaki en büyük araba markalarına birlikte göz atalım!

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

10. Rivian (RIVN)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 25,97 Milyar Dolar 

Amerika’nın son zamanlarda öne çıkan elektrikli araç girişimlerinden Rivian, listenin son sırasında yer alıyor. Aynı zamanda Amazon (AMZN)’un da ortağı olduğu şirket, bu yıl 25.000 araç üretmeyi planlıyor. 

Şirket, aynı zamanda Amazon’a kargo için ilk elektrikli kamyonları üretmeye hazırlanıyor. Fakat anlaşmanın boyutu her iki şirket tarafından da gizli tutuluyor. 

Diğer taraftan şirketin piyasa değeri son zamanlarda düşüş yaşasa da hâlâ elektrikli araç girişimlerinin önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. 

Ayrıca 2022’de Borsada En Çok Kazandıran Hisseler içeriğimize de göz atabilirsiniz.

9. Lucid (LCID)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 27,69 Milyar Dolar

Rivian ile birlikte Amerika’nın son dönemdeki iki başarılı elektrikli araç girişiminden biri olan Lucid, rakipleri gibi hammadde ve tedarik sıkıntısı yaşasa da operasyonlarını büyütmeye devam ediyor.

Şirket yakın zaman içerisinde, ilk yurt dışı fabrikasını Suudi Arabistan’da kuracağını duyurdu. Rakiplerine göre daha lüks araçlar üreten Lucid, Suudi Arabistan’daki üretim tesisinin yılda 155.000 araç üretebileceğini ve başlangıçta yerel pazara hizmet edeceğini söyledi. 

Ayrıca Lucid’in Arizona’daki fabrikası yılda 350.000 adet elektrikli araç üretebilecek kapasiteye sahip olarak nitelendiriliyor. Bu da şirketi rekabette bir adım öne çıkarıyor. 

8. NIO (NIO)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 31,35 Milyar Dolar

Elektrikli araç sektöründe Amerika ile yarışan Çin’in kıvanç duyduğu otomobil markalarından biri olan NIO, aynı zamanda Amerikan borsalarında listelenen bir şirket olarak da faaliyet gösteriyor.

Son zamanlarda Çin’deki sert COVID-19 önlemlerinde faaliyetlerini yer yer durdurmak zorunda kalan şirket ilk çeyreği zararla kapattı.

Diğer taraftan şirket, çip üreticisi Advanced Micro Devices (AMD) ile elektrikli araçların çipleri için tedarik anlaşması imzalayarak tedarik zinciri sıkıntılarının önüne geçmeyi kısmen de olsa başardı. 

7. Ferrari (RACE)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 32,68 Milyar Dolar

İtalya merkezli dünyanın en eski lüks otomobil üreticilerinden Ferrari de Amerikan borsalarında işlem gören en kaliteli araba markaları arasında yer alıyor. 

Şu an özellikle F1’de tekrardan yakaladığı başarıyla marka değerini yükseltmeyi başaran İtalyan şirket, 10 yıl içerisinde benzinli araçlarına kısmen vedat etmeye hazırlanıyor.

Şirket yakın zamanda yaptığı bir yatırımcı toplantısında, 2030 yılına kadar Ferrari’nin satışlarının 80%’inin elektrikli ve hibrit modellerden oluşacağını söyledi. 

Ayrıca “Hibrit araç nedir?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

6. Stellantis (STLA)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 21,15 Milyar Dolar

Stellantis, 2021 yılında İtalyan-Amerikan Fiat Chrysler Automobiles ve Fransız PSA Group arasındaki birleşme temelinde kurulmuş çok uluslu bir otomotiv üretim şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

Şirket Avrupa’nın en büyük otomobil markalarının birçoğuna sahip: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Mopar, Opel, Peugeot, Ram ve Vauxhall.

Avrupa’nın en büyüklerinden Stellantis, ayrıca son zamanlarda elektrikli araçlara oldukça fazla yatırım yapıyor. Diğer taraftan şirket, önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlar yapmak için gereken materyallerde bir tedarik arzı sorunu yaşanmasını bekliyor.

5. Honda (HMC)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 45,15 Milyar Dolar

Toyota ile birlikte Japonya’nın önde gelen iki otomobil şirketinden biri olan Honda, ürettiği otomobillerin yanı sıra aynı zamanda motosiklet ve elektrikli ekipman üretimleriyle de biliniyor.

Amerikan borsalarında da yer alan şirket aynı zamanda Amerika’nın önde gelen otomobil üreticileri arasında da yer alıyor. Şirket özellikle son dönemde en büyük rakiplerinden Tesla ile otonom (sürücüsüz araba) araçlar konusunda büyük bir rekabete girişti.

4. Ford (F)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 48,46 Milyar Dolar

Amerikalıların milli aracı olarak nitelendirilen Ford, hâlâ piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 5 şirketinden biri olarak listelerde yer alıyor.

F150 modeliyle neredeyse Amerika’daki tüm garajlarında yer alan şirket yakın zamanda F150 Lightning adıyla geleneksel modelini elektrikli araç olarak da satmayı planlıyor. 

Şirket ayrıca son zamanlarda sahip olduğu Rivian hisselerini yavaş yavaş satmasıyla da gündemdeki yerini koruyor. Ford’un elektrikli araç girişimindeki paylarını satmasındaki temel sebebin elektrikli araç üretimine finans yaratmak için olduğu düşünülüyor.  

3. General Motors (GM)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 49,85 Milyar Dolar

Ford’dan sonra Amerika’nın en eski otomobil üreticisi olan General Motors, rakiplerine nazaran elektrikli araç konusunda “geç kalmakla” suçlanıyor. 

Şu an neredeyse tüm kazancını elektrikli araçlarda gelişim kaydetmek amacıyla değerlendiren GM, yakın zamanda söz konusu sektöre 35 milyar dolar yatırım yapmak istiyor.

GM, 35 milyar dolarlık yatırımlar doğrultusunda 2035 yılına kadar elektrikli araç modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor. 

2. Toyota (TM)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 255,74 Milyar Dolar

Listenin ikinci sırasında bir başka Japon otomobil üreticisi yer alıyor. Honda ile birlikte Amerika’da büyük bir tüketici kitlesine sahip olan Toyota, dünyada en yaygın olarak kullanılan otomobil markalarının başında geliyor. 

Rakipleri gibi elektrikli araç sektörüne yönelik yatırımlarını artıran şirket yine de bazı kurumsal yatırımcılar tarafından elektrikli araç karşıtı lobi faaliyeti yürütmek ile suçlanıyor. Şirket ise bu eleştirileri doğru bulmadığını ve her talebe yönelik araç üretmeye gayret ettiklerini belirtti. 

1. Tesla (TSLA)

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Piyasa Değeri: 724,44 Milyar Dolar

Dünyanın en büyük araba markaları listesinin zirvesinde, bir dönemler hak ettiği değeri göremeyen elektrikli otomobil üreticisi bir şirket var: Tesla. 

Elektrikli araç sektörünün mimarı olarak nitelendirilen Tesla, 2021’in yaz aylarında 1 trilyon dolar barajını geçerek Elon Musk’ı dünyanın zengin insanı yapmayı başardı.

Şu an için piyasa değerinin büyük bir kısmını kaybeden şirket, hâlâ birçok yatırım kuruluşuna göre elektrikli araç sektörünün bir 10 yıl daha lideri olabilecek potansiyele sahip olarak değerlendiriliyor. 

COVID-19’a yönelik sert kapanmalar sırasında Çin’in Şangay şehrindeki fabrikasında zor günler geçiren Tesla, aynı zamanda hammadde ve tedarik zinciri sorunları yaşıyor.

Şirketin CEO’su Musk, bu sorunların önüne geçmek için şirketin bir maden şirketi alabileceğini söyledi. 

Diğer taraftan şirketin Çin’deki en büyük elektrikli araç üreticisi BYD ile batarya konusunda anlaşmaya varacağı tahmin ediliyor

Peki, dünya devinde rakamlar ne yönde? Dünyanın bir numarası, 2021 yılında 1 milyon araç satışı gerçekleştirdikten sonra çıtayı yükseltti: Şirket birkaç yıl içerisinde 3 milyon barajını geçmeyi planlıyor.

Ayrıca “Tesla hissesi nasıl alınır?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Sonuç: En İyi Araba Markalarına Yatırım Yapmak 

İyi güzel de bu şirketlerin her bir aracı çok pahalı dediğini duyar gibiyiz. Gerçekten öyle. Döviz kuru ve enflasyon düşünüldüğünde özellikle elektrikli araç şirketlerinden herhangi birinden bir araba almak imkansıza yakın hâle geliyor.

Peki, bu şirketlerin arabalarından bir tanesini almak yerine komple şirketi satın alsak? Yani en azından bir kısmını. Midas sayesinde, Tesla gibi hisselerinin fiyatı 700 dolar olan bir şirkete ister 1 dolarla ister 1000 dolarla kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapabilirsin.

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Aynı zamanda yukarıdaki liste gibi kendine izleme listeleri yapabilir ve “Yatırımın En’leri” kısmındansa Midas’ın oluşturduğu listeleri takip edebilirsin. 

Sonuç olarak, en iyi arabalara binemesek de onları üreten şirketlere yatırım yapabilir ve o şirketlerin birer ortağı olabiliriz!

👉  Not: Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı