Borsa Haberleri

GM Hisseleri Başladığı Yere Geri Döndü

Haziran 14, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
GM Hisseleri Başladığı Yere Geri Döndü

General Motors (GM)’un hisseleri pazartesi gününü, Ekim 2020’den bu yana ilk kez 33 dolarlık ilk halka arz fiyatının altında kapattı.

Ford Motor (F) ve Chrysler’in ana şirketi Stellantis (STLA)’i 52 haftanın en düşük seviyelerine iten geniş bir pazar satışının ortasında, GM’nin hissesi de 7,8% düşüşle 32,28 dolara geriledi. 

GM hisseleri, resesyon korkularının artması ve yatırımcıların otomobil üreticisinin en kârlı günlerini yaşayıp yaşamadığını sorgulamasıyla bu yıl yaklaşık olarak 45% oranında düştü.

GM ve diğer otomobil üreticileri, yarı iletken çip kıtlığı da dahil olmak üzere tedarik zinciri sorunları ve esnek tüketici talebinin yeni araç envanterlerine ağır basması nedenleriyle pandemi sırasında rekor kar bildirmişti.

Bu durum, şirketlerin yeni araç fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Araçlardaki düşük satışlara rağmen şirketler rekor düzeyde kâr elde etmeyi başardı.

CEO Mary Barra, GM’nin temettüsünün eski haline getirilmesiyle ilgili sorulara yanıt olarak, şirketin “açık önceliği”nin elektrikli araç planlarını hızlandırmak olduğunu belirtti.

GM, 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araçlara 35 milyar dolarlık yatırım yapmayı ve 2035 yılına kadar elektrikli araç modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti