Analist Notları

En Çok Büyüyen Temettü Hisseleri! Hangi Şirketler Temettü Ödemesi Yapacak?

En Çok Büyüyen Temettü Hisseleri! Hangi Şirketler Temettü Ödemesi Yapacak?
Google News Icon Takip Et

Temettü yatırımcılığı; bir bahçıvanın sabırla tohumlarını ekip, mevsimler boyunca onlara özenle bakması gibi bir süreçtir. Her bir tohum, zamanla kök salar, filizlenir ve nihayetinde meyvesini verir. Bu meyveler, yatırımcının sabrının ve emeğinin tatlı birer ödülüdür. Ancak, bu sürecin başarısı sadece tohumların kalitesine değil, aynı zamanda bahçıvanın toprağı beslemesi, suyu doğru zamanda vermesi ve güneş ışığından en iyi şekilde yararlanması gibi faktörlere de bağlıdır.

Uzun vadeli temettü yatırımı yapmayı düşünenler ve büyüyen şirketleri keşfetmek isteyenler için hazırladığımız “En Çok Büyüyen Temettü Hisseleri” listesi, BIST Temettü 25 endeksinde yer alan şirketler arasından, net kârını yıllık bazda en çok büyüten ilk 10 temettü şirketini büyüme oranlarına göre sıralar. 

08.03.2024 tarihindeki güncel verilere dayanarak oluşturulan bu liste, adeta yatırımcılara bahçelerinde hangi tohumları ekmeleri gerektiği konusunda bir rehber sunar.

En Çok Büyüyen Temettü Hisseleri

– 🏭 ENKAI – Enka İnşaat ve Sanayi

– 🚜 TTRAK – Türk Traktör ve Ziraat Makineleri 

– 🚗 FROTO – Ford Otosan 

– 🛠️ TOASO – Tofaş Türk Otomobil Fabrikası 

– 🏦 GARAN – Garanti Bankası 

– 🏦 YKBNK – Yapı ve Kredi Bankası 

– 📺 ARCLK – Arçelik A.Ş. 

– 🏦 ISCTR – İş Bankası

– 🏦 AKBNK – Akbank 

Temettü Şirketlerinin Büyümesi Neden Önemli?

Temettü şirketlerinin elde ettikleri kâr büyüdükçe: ● Daha çok kâr büyümesi, daha çok kâr payı (temettü) büyümesini getirebilir.● Kendileri büyüdükçe hisseleri de değerlenebilir.


Dolayısıyla bu liste uzun dönemli temettü yatırımı yapmak isteyenler ve temettü yatırımı yaparken büyüyen şirketleri kaçırmak istemeyenler için hazırlandı.

Ancak, her bahçıvanın bildiği gibi, her tohumun ve her bahçenin ihtiyacı farklıdır. Bu nedenle, burada sunulan bilgilerin genel bir rehber olduğunu ve her yatırımcının kendi bahçesini, yani mali durumunu, risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak en uygun yatırım kararlarını vermesi gerektiğini unutmamak önemlidir. 

2024 Yılında Temettü Ödeme Tarihleri Belli Olan Şirketler

Aşağıda 2024 yılında temettü ödeme tarihleri belli olan şirketleri senin için ay bazında sıraladık. Net kârını yıllık bazda en çok artıran BIST Temettü 25 endeksindeki şirketler arasından TTRAK, FROTO ve TOASO’nun nisan ayında temettü ödemesi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Mart 🗓️

🏭 EGPRO – Ege Profil: 4,79 TL – 26 Mart

💼 BRKVY – Birikim Varlık: 0,27 TL – 26 Mart

🏠 KTLEV – Katılımevim: 1,47 TL – 26 Mart

🩺 ANHYT – Anadolu Hayat: 2,09 TL – 26 Mart

Nisan 🗓️

🚜 TTRAK – Türk Traktör: 56,55 TL – 1 Nisan

⛽ TUPRS – Tüpraş: 9,34 TL – 3 Nisan

🧶 AKSA – Aksa Akrilik: 4,50 TL – 3 Nisan

🚗 OTKAR – Otokar: 5,40 TL – 3 Nisan

🚙 TOASO – Tofaş: 18 TL – 4 Nisan

🏭 AYGAZ – Aygaz: 6,17 TL – 4 Nisan

🚘 FROTO – Ford Otosan: 38,97 TL – 8 Nisan

⚕️ AGESA – Agesa: 1,50 TL – 15 Nisan

🏗️ AKCNS – Akçansa Çimento: 5,41 TL – 15 Nisan

💊 SELEC – Selçuk Ecza: 0,23 TL – 18 Nisan

🏭 CEMTS – Çemtaş: 0,14 TL – 29 Nisan

Mayıs 🗓️

🏥 LKMNH – Lokman Hekim: 0,62 TL – 7 Mayıs

🛞 JANTS – Jantsa: 2,52 TL – 7 Mayıs

⚡ ENJSA – Enerjisa Enerji: 2,52 TL – 30 Mayıs

🍶 SISE – Şişecam: 0,65 TL – 31 Mayıs

Temmuz 🗓️

🏥 LKMNH – Lokman Hekim: 0,62 TL – 22 Temmuz

Eylül 🗓️

🏭 BUCIM – Bursa Çimento: 0,06 TL – 30 Eylül

Temettü Ödeme Tarihi Belli Olmayanlar

Temettü ödeme tarihleri henüz belirlenmemiş olan şirketler arasında inşaat sektörünün öncüsü Enka İnşaat (ENKAI) hisse başına 1,14 TL, demir ve çelik sektörünün güçlü oyuncuları Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İsdemir (ISDMR) her ikisi de hisse başına 0,45 TL, yatırım sektöründen Gedik Yatırım (GEDIK) hisse başına 1,04 TL temettü dağıtımı öneriyor. Ayrıca, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank (AKBNK) 1,72 TL ve Garanti BBVA (GARAN) 2,80 TL ile yatırımcılarının karşısına çıkıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet, Fintables