Borsa Yorumları

Eli Lilly ve Novo Nordisk: Analistler Hangi Kilo Kaybı Hissesini Tercih Ediyor?

Eli Lilly ve Novo Nordisk: Analistler Hangi Kilo Kaybı Hissesini Tercih Ediyor?
Google News Icon Takip Et

Zayıflama ilaçlarına yönelik son dönemlerdeki büyük coşku göz önüne alındığında, hem Eli Lilly (LLY) hem de Novo Nordisk (NVO) için 2023 şimdiye kadar oldukça iyi bir yıl oldu.

Her iki ilaç şirketinin hisseleri de bu yıl ivme kazandı. Eli Lilly’nin hisseleri ocak ayından bugüne yaklaşık 60% artarken, Danimarkalı rakibi Novo Nordisk ise yaklaşık 50%’lik bir kazanç elde etti.

Yatırımcılar bu iki hisse arasında seçim yapmakta zorlanırken, yatırım şirketi T. Rowe Price hisse portföy uzmanı Rahul Ghosh favorisini açıkladı:

Araştırmalarımız Eli Lilly’nin oral bir çözüme sahip olma konusunda muhtemelen biraz daha ileride olduğunu gösteriyor. Bu, Novo Nordisk’in oraya ulaşamayacağı anlamına gelmiyor. Yani, bu gerçekten en iyi ile ikinci en iyi arasında bir seçim yapma meselesi – ama çok küçük bir farkla.

Eli Lilly, tirzepatid kilo verme ilacı için kasım ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldı. Bu, kilo ile ilgili en az bir rahatsızlığı olan aşırı kilolu yetişkinlerin artık Zepbound olarak pazarlanan ilacı kronik kilo yönetimi için kullanabileceği anlamına geliyor.

Benzer şekilde Novo Nordisk de geçen ay Wegovy adlı zayıflama ilacının altı ay içinde FDA’dan genişletilmiş onay alabileceğini duyurdu.

Dilersen Ghosh’un ve analistlerin bu iki isme (ve diğer rakiplerine) ilişkin yorumlarına daha yakından bakalım.

🧐 Eli Lilly: Kronik Hastalıklar Tedavisi

Eli Lilly ve Novo Nordisk: Analistler Hangi Kilo Kaybı Hissesini Tercih Ediyor?

Obezite ya da aşırı kilonun diyabet, kanser ve artrit gibi sağlık sorunlarının “ortak paydası” olması nedeniyle Ghosh, Eli Lilly ilacının olumlu etkisinin kilo yönetiminin ötesine geçerek kronik hastalıkları önleyeceğine inanıyor.

Ghosh ayrıca insanların kilolarının azaltılmasının uzun vadede sağlık harcamalarını da düşürebileceğini öngörüyor:

Şirketin sunduğu çok daha geniş ve olumlu bir sektör dinamiği var. Eli Lilly bir süredir bildiğimiz, kesinlikle beğendiğimiz bir şirket ancak insanların fırsatı yeterince değerlendirmediğini düşünüyorum.

FactSet’e göre, Eli Lilly’yi izleyen 30 analistten 22’si hisse için ortalama 631,67 dolar hedef fiyatla “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna sahip. 

Berenberg de kısa bir süre önce ABD’li ilaç üreticisi için hedef fiyatını 600 dolardan 680 dolara yükseltti.

Analistler yatırımcılara gönderdikleri bir notta, “Eli Lilly küresel ilaç sektöründe [bugüne kadar] en güçlü hisse fiyatı performansını sergiledi ancak bu ismi gelecek yıl da satın almaya devam etmek için nedenler olduğunu düşünüyoruz.” yorumunu yaptı.

🧐 Novo Nordisk: Ulusal ve Küresel Popülarite

Eli Lilly ve Novo Nordisk: Analistler Hangi Kilo Kaybı Hissesini Tercih Ediyor?

Novo Nordisk’in Wegovy ilacı, kalp hastalığı ve obezitesi olan yetişkinlerde kalp krizi ve felç riskini 20% azalttığı için kısa süre önce manşetlere taşındı.

Kasım ayındaki 2023 Amerikan Kalp Derneği Bilimsel Oturumlarında sunulan araştırmanın bulguları, bir kilo verme ilacının obez yetişkinlerde ciddi kalp sorunlarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Citi, “önemli ölçüde daha yüksek büyüme ve getiri sunmaya devam ettiği ve 2035’in ötesinde kazanç görünürlüğü sağladığı için” NVO konusunda oldukça iyimser bir konumda:

Wegovy, GLP-1 (glukagon benzeri peptid-1) obezite pazarında 96%’lık bir paya sahip. İşlerin 80%’inden fazlası aylık 25 dolar katkı payı ödeyen hastalardan geliyor.”

Analistler, ABD’de şu anda yaklaşık 500 bin kişinin Wegovy kullandığını ve şirketin ABD’de 100 milyonun üzerinde ve küresel olarak 700 milyonluk bir adreslenebilir hasta nüfusundan kazanç elde ettiğini belirtiyor. .

Hisseyi izleyen 28 analistten 16’sı, ortalama 729,28 Danimarka kronu hedef fiyatıyla NVO için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” değerlendirmesine sahip.

✍️ Ayrım Yapmayanlar

Eli Lilly ve Novo Nordisk’in yanı sıra Pfizer (PFE) ve AstraZeneca (AZN) da zayıflama ilaçları geliştiriyor.

Ancak Barclays’in Avrupa ilaç araştırmaları başkanı Elizabeth Field, ilk iki ismin “pazarda lider” olmaya devam ettiğini söylüyor ve ekliyor:

Görünümün bir süre daha bu şekilde kalacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, 2024 yılı için önemli olan, bu şirketlerin ilaçları ne kadar hızlı üretebilecekleri çünkü talep var. Bu yıl tüm küresel ilaç sektöründe gerçekten işe yarayan şey Novo ve Lilly’ye sahip olmaktı çünkü sektör genelinde zor bir dönem oldu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC