Borsa Yorumları

Elektrikli Araçlar ve 122% Yükseliş Potansiyeli Olan O Hisse!

November 11, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Elektrikli Araçlar ve 122% Yükseliş Potansiyeli Olan O Hisse!

Elektrikli araç devrimi hızla ilerlerken otomobil üreticileri kesinlikle cazip görünüyor. Hal böyleyken, yan ürün tedarik zinciri piyasası da yatırımcılar için fırsatlar oluşturabilecek durumda. 

Artan elektrifikasyon ile gelişen otomasyonun araçlardaki elektronik aksam çeşitlerini ve oranını artırması sayesinde pil üreticileri, kimyasal madde firmaları ve teknoloji firmaları bu piyasadaki isimler arasında yer alıyor. 

Global X Autonomous and Electric Vehicles ETF, bu tedarik zinciri piyasası içinden oluşturulabilecek bir hisse sepetinde bulunabilecek birçok borsa yatırım fonundan biri. Bu noktada değerlendirilen 75 hissenin dörtte birini teknoloji firmaları oluştururken, geri kalanı ise otomotiv hisseleri ile malzeme ve endüstriyel tedarik firmalarının hisselerinden oluşuyor. 

Analistlerin en cazip gördükleri hisseleri belirlemek için, FactSet’te bulunan ve takip eden analistlerin çoğu tarafından “AL” notu verilmiş borsa yatırım fonlarını taradık. Analistlerin önümüzdeki 12 ay boyunca ortalama 20% yükselme potansiyeline sahip olduklarını düşündüğü hisseleri gelin beraber inceleyelim.

122% Yükseliş Potansiyeli! 

Listede yer alan Tesla (TSLA), General Motors (GM) ve Stellantis (STLA) gibi başlıca otomobil üreticilerinin yanı sıra alternatif bir hisse daha öne çıkıyor. 

Alternatif görülen hisse, FactSet verilerine göre analistlerin ortalama 122% gibi çok büyük bir yükseliş potansiyeli gördükleri, hidrojen yakıt hücresi üreticisi Plug Power (PLUG)

Şirket, son zamanlarda piyasada boy göstermeye başlayan şebeke bazlı elektrikli araç şarj istasyonlarına ek olarak, standart 18.000 galonluk sıvı hidrojen tankının 1.000’den fazla elektrikli aracı tam olarak şarj edebilme kapasitesine sahip olduğunu açıkladı.

Lityum, Teknoloji Devleri, yani Big Tech ve Dahası! 

Lityum üreticisi olan Piedmont Lithium (PLL) hisseleri de listede yer aldı. Elektrikli araçlar çoğunlukla, içten yanmalı motorlardan bu yeni anlayışa geçiş sürecinde anahtar bir rol oynayan lityum-iyon pillerle çalışıyor. Ancak bu yıl, giderek artan talebin karşılanmasında sorunlar yaşanması nedeniyle bu anahtarın fiyatı sürekli yükseldi. 

Elektrikli araç sektöründe yer edinmeyi hedefleyen Apple (AAPL), Alphabet (GOOGL) ve Microsoft (MSFT) gibi teknoloji devlerinin hisseleri de analistler tarafından beğeniliyor. 

Yeni nesil araç yazılımı CarPlay’i haziran ayında tanıtan Apple, otomotiv endüstrisine güçlü bir şekilde giriyor. Morgan Stanley’den Adam Jones gibi bazı analistler Apple’ın eninde sonunda kendi aracını yapacağına inanıyor ve bu girişimin sektör açısından “oyunu değiştirecek” bir hamle olduğunu söylüyor. 

Bu arada Google salı günü yaptığı açıklamada, Fransız otomobil üreticisi Renault ile, öncülerinin “bulut, AI [yapay zeka] ve Android ile kazandıkları uzmanlığı” kullanarak, “yazılımla çalışan” bir araç geliştirmek üzere iş birliği yaptıklarını duyurdu. 

Microsoft, General Motors’un yanı sıra otomatik sürüşlü araçların ticarileşmesini hızlandırmayı amaçlayan otonom araç birimi Cruise ile süregelen bir iş birliğini de devam ettiriyor. Teknoloji devi ayrıca, Xpeng araç filosunu Azure yapay zeka güdümlü konuşma özelliğiyle donatmak üzere Çinli otomobil üreticisi Xpeng ile de iş birliğine gitmişti.

Elektrikli Araçlar ve 122% Yükseliş Potansiyeli Olan O Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC