Borsa Yorumları

Elektrikli Araç Devriminin Merkezinde Yer Alan 2 Hisse

Şubat 14, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Devriminin Merkezinde Yer Alan 2 Hisse

Elektrikli araç sektörü, yatırımcıların gözdesi Tesla (TSLA) ile BYD (BYDDY) gibi birkaç otomobil üreticisi arasında kıyasıya bir rekabete sahne oluyor. Ancak Morningstar’a göre sektör bu rekabetin çok daha ötesinde fırsatlar sunuyor. 

Tesla tüm manşetleri kapsa da, en iyi performansı elektrikli araç üreticilerinden göreceğimizi düşünmüyoruz; parça tedarikçileri için de çok fazla avantaj görüyoruz.” diyen Morningstar’ın baş piyasa stratejisti David Sekera, BorgWarner’ı (BWA) beğendiği bir isim olarak örneklendiriyor. 

Sekera, şirketin “elektrikli araçlar için en iyi ürün portföyüne” sahip olduğunu belirterek, Morningstar’dan beş yıldız alan hissenin şu anda Morningstar’ın adil değer ölçütünün yaklaşık yarısında işlem gördüğünü söyledi.

✍️ Küçük bir not: Morningstar, hisselere bir ile beş yıldız arasında bir derece veriyor ve en yüksek derece, hisselerin değerinin düşük olduğunu gösteriyor.

Ford Motor (F) ve Volkswagen (VWAGY) gibi otomobil üreticilerinin tedarikçisi olarak bilinen BorgWarner, net satışlarının bu yıl 14,4 milyar dolar ile 14,9 milyar dolar aralığında düşerek Wall Street’in 15,31 milyar dolarlık konsensüsün altında kalmasını bekliyor.

Buna rağmen Sekera, şirkete yönelik iyimserliğini koruyor ve elektrikli araçlar otomobil üretiminin giderek daha büyük bir yüzdesi haline geldikçe, “BorgWarner, günün sonunda pazar payı liderleri kim olursa olsun, üreticilere tedarik sağlamak için iyi konumlanmış isim.” diyor. 

Borgwarner hisseleri, son 12 ayda 26,3% değer kaybetti. FactSet verilerine göre, hisseyi izleyen 19 analistten 11’i, hisseyi ortalama 40 dolar hedef fiyatla “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

Sekera, parça tedarikçilerinin yanı sıra ekosistemin bir başka köşesinde de umut görüyor: lityum üreticileri.

Analist, “2021’de lityum fiyatlarında bir balon vardı – bu balon patladı ve 12 ile 18 aydır istikrarlı bir şekilde düşüyor. Lityum fiyatlarının muhtemelen yakında dibe vurduğunu düşünüyoruz.” dedi. 

Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminlerine göre dünya çapında satılan otomobillerin 60%’ından fazlasının elektrikli olacağı düşünüldüğünde, lityum elektrikli araçların temel bileşenlerinden biri olduğu için önümüzdeki birkaç yıl içinde lityuma olan talebin önemli ölçüde artması muhtemel.

Sekera, Morningstar’ın tüm bu elektrikli araçların bataryalarını üretmek için küresel olarak ne kadar lityum gerekeceğini modelleyip, bunu bugün ne kadar lityum üretildiği ve ne kadar ek lityum üretimine ihtiyaç duyulacağı ile karşılaştırdığını ve sonuç olarak lityumun 2030 yılına kadar yetersiz bir tedariğe sahip olacağını öngördüğünü söylüyor.

Talep fazlası ve bu talebi karşılayacak arz olmadan, lityum fiyatlarının önümüzdeki on yıl boyunca marjinal üretim maliyetinin çok üzerinde kalacağını düşünüyoruz.” diyen Sekera, Albemarle’ı (ALB) radarındaki bir şirket olarak gösteriyor.

Sekera’nın “günümüzün en kaliteli lityum şirketlerinden biri” olarak nitelendirdiği ve Morningstar’ın bu beş yıldız verdiği hisse, şu anda Morningstar’ın adil değerinin yarısının altında işlem görüyor. 

Albemarle geçtiğimiz günlerde, daha önce duyurulan maliyet azaltma önlemlerinin bir parçası olarak 300’den fazla çalışanı işten çıkaracağı gelişmesiyle haberlere konu oldu. Şirket etkilenen iş sayısını belirtmezken, Reuters bu hamlenin sadece bu yıl en az 50 milyon dolar tasarruf sağlayacağını bildirdi.  

Son 12 ayda 55,5% gerileyen ABD’li lityum şirketinin hisseleri son günlerde inişli çıkışlı bir seyir izledi. Hisseyi izleyen 30 analistten 19’u, ortalama 156,16 dolar hedef fiyatla Albemarle için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” diyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC