Borsa Yorumları

Elektrikli Araç Bataryaları Kritikleşiyor!

November 23, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Bataryaları Kritikleşiyor!

Ülkeler tedarik zincirini Çin hakimiyetinden kurtarıp çeşitliliği artırmaya çalışırken, bir dizi hisseyi kârlı hisseler olarak nitelendiren Goldman Sachs’a göre, otomobillerdeki batarya değişimi süreci kapsamında elektrikli araç bataryaları üreten şirketler “kritik önem” kazanmaya başladı. 

Goldman’ın 14 Kasım tarihli raporunda, Çin’in halihazırda küresel elektrikli araç bataryası talebinin 60%’ını karşılamakta olduğu, ancak bu oranın 2030 yılında 30%’a düşeceği kaydedildi. Bununla birlikte ABD, AB ve Hindistan gibi diğer pazarlara olan talep de artıyor. 

Goldman’dan yapılan açıklamada, Çin’e olan bağımlılığı tamamen ortadan kaldıracak tam olarak yerelleşmiş bir batarya tedarik zinciri kurmak için ciddi miktarda yatırıma (ABD ve AB için 160 milyar dolar) ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bu yönde bazı adımların atıldığı ancak daha fazlasının gerektiği de vurgulandı. 

Örnek olarak ABD, elektrikli araç bataryalarının temel ham maddelerinden biri olan lityum tedariki konusunda sınırlı yerel kaynağa bağımlı olmaktan ziyade Avusturalya, Şili ve Kanada ile yapılan ticari anlaşmalar sayesinde daha çok kaynak seçeneğine sahip. 

Favori Elektrikli Araç Batarya Hisseleri

Nikhil Bhandari liderliğindeki banka analistleri ABD Enflasyon Düşürme Yasası’na atıfta bulunarak,  “Biz, ABD EDY’den faydalanacak şekilde pozisyon almış olan tedarikçileri tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Goldman’ın batarya üreticisi hisseleri arasında öne çıkardığı tercihler, “üretim kapasitelerini arttırmaya hazır olan yerli şirketlerden” oluşuyor. 

Banka, ABD’de alınması tavsiye edilen hisse senedinin Tesla (TSLA) olduğunu ileri sürüyor. 

Tesla’nın yeni bataryaları hakkında yorumlar yapan banka, “Erken harekete geçmiş olması, Nevada’da halihazırda büyük hacimli bir üretime sahip olması (Panasonic iş birliğiyle) ve Texas’ta kendisine ait 4680 adet batarya hücresi üretimini artırma yönünde bir süreç yürütüyor olması (şirket bu batarya hücrelerini 2022 dördüncü çeyreğinden itibaren kendi ürettiği araçlarda kullanmayı planlıyor) nedeniyle Tesla’nın avantajlı olduğunu görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Tesla’nın Texas’ta bir lityum rafinerisi açabileceğinin söylendiğini de belirtti. 

Goldman’ın Tesla için belirlediği 12 aylık fiyat hedefi 305 dolar ve bu rakam yaklaşık 69% artış anlamına geliyor. 

Goldman Avrupa’da ise, ABD Enflasyon Düşürme Yasası’ndan en çok yararlanan şirket  olarak gördüğü Freyr Battery (FREY)’i destekliyor. Şirketin bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, ABD Georgia’da büyük bir fabrika kurulmasının planlandığı duyurulmuştu.

Goldman, “Batarya depolama üniteleri için tasarlanmış olan [lityum demir fosfat] bataryaların üretimine ağırlık vermiş olması nedeniyle FREY, gelecekte başarılı olacak şekilde iyi pozisyon almış durumda!” açıklamasını yaptı. 

FREY’i “AL” notu ile derecelendiren banka, yaklaşık 38% yükselişe işaret edecek şekilde 19 dolar seviyesinde 12 aylık fiyat hedefi belirledi.

Elektrikli Araç Bataryaları Kritikleşiyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC