Borsa Yorumları

Elektrik Sektörünün Bu İsimlerini Kaçırmayın – Barclays

Elektrik Sektörünün Bu İsimlerini Kaçırmayın – Barclays
Google News Icon Takip Et

Barclays analistleri elektrik sektörünü bir “mega tema” olarak tanımlıyor ve mevcut eğilimden faydalanacak birkaç hisse öneriyor.

Analistler, elektrifikasyonun -özellikle şebekelerin genişletilmesi ve modernleştirilmesinin- artan elektrik taleplerini, değişen şebeke özelliklerini ve aşırı hava koşullarını karşılamak için gerekli bir gelişme olarak görüyor:

⚡️ “Elektrik şebekesi, elektrifikasyon ve enerji dönüşümünde kilit bir rol oynuyor. Elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji depolama, akıllı binalar, ısı pompaları ve daha fazlasını kapsayan elektrifikasyon temiz, güvenilir, uygun fiyatlı ve adil bir enerji geçişi sağlamanın anahtarı.

Banka, “değişen şebeke trendlerine bağlı olan ve nihai pazara maruz kalabilen” bir dizi hisse belirlemiş. Bu hisseler arasında aşağıdaki isimler yer alıyor. 

🎯 MasTec (MHH): Kuzey Amerika’daki enerji ve kamu hizmetleri sektörleri için mühendislik, inşaat ve bakım hizmetlerine odaklanan şirket, bankadan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu alan isimlerden biri. 

🎯 nVent Electric (NVT): Elektrik bağlantı ve koruma çözümleri sunan ABD’li şirket de bankanın “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu verdiği bir diğer isim. Analistler, “elektrifikasyonda seküler destekler devam ederken”, şirketin 2023 organik gelirinde (toplam büyümenin 13%-15%’ini oluşturuyor) yıllık 4%-6% büyüme öngörüyor.

🎯 General Electric (GE): Barclays enerji, yenilenebilir enerji, dijital ve enerji finansal hizmetleri işlerini kapsayan GE Vernova’yı 2024’te bölerek bağımsız bir şirket haline getirme planlarına rağmen, General Electric’e de “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu vermiş. GE, Vernova’nın organik gelirinin ve yenilenebilir enerji segmentinin yıl içinde yüksek tek haneli rakamlarda artmasını bekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC