Ekonomi ve Finans Haberleri

Ekonomistlerden Türkiye için Büyüme Tahmini

August 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Ekonomistlerden Türkiye için Büyüme Tahmini

AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 31 Ağustos’ta açıklanacak olan 2023 yılı 2. çeyrek GSYH verilerine dair yaptığı anket, 23 ekonomistin katılımı ile tamamlandı.

Anketin sonuçlarına göre, ekonomistler Türkiye’nin bu yılın ikinci çeyreğinde 3,32% büyüdüğünü öngörüyor. Ekonomistlerin tahminleri 1,2% ile 5,3% arasında değişiklik gösteriyor. 

Yıl Sonu Beklentileri 🗓️

Ankette yer alan ekonomistlerin 2023 yıl sonu büyüme beklentileri ise ortalama 3,67% seviyesinde. Yani yıl sonu için yapılan tahminler 2,4% ile 4,5% arasında bir büyüme öngörüyor. Bu, ekonomik göstergeler için oldukça önemli bir veri olabilir.

Geçmiş Yıllarla Karşılaştırma 📊

Ankete ek bir bağlam kazandırmak gerekirse, Türkiye ekonomisi 2022’nin aynı çeyreğinde 7,8% ve 2023 yılının birinci çeyreğinde 4% büyüme göstermişti. Yani bu yılın ikinci çeyreğinde öngörülen büyüme oranları, geçen yıl ve bu yılın ilk çeyreğine göre bir miktar daha düşük seyrediyor.

Neden Önemli? 💡

Bu tür veri ve beklentiler, yatırımcıların, şirketlerin ve hükümetin ekonomik politikalarını şekillendirmede oldukça kritik öneme sahiptir. Özellikle yatırımcılar için büyüme oranları, yatırım kararlarını doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle, 31 Ağustos’ta açıklanacak olan resmi veriler büyük bir merakla bekleniyor.

Ekonomistlerden Türkiye için Büyüme Tahmini

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı