Bültenler

Ekonomik Veriler Borsalara Olumlu Yansıdı

August 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ekonomik Veriler Borsalara Olumlu Yansıdı

Soğuyan işgücü piyasasına dair daha fazla kanıt ve FED’in faiz oranlarında gevşemeye gitmesi için daha fazla destek sağlama potansiyeline sahip temmuz ayı iş verilerinin ardından, borsalar dünü artıda tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,74%, S&P 500 1,45% ve Dow Jones 0,85% yükseldi.

Analist Yorumu 

Dün borsalardaki artışı destekleyen ekonomik veriler kapsamında; temmuz ayında iş ilanları son 28 ayın en düşük seviyesine geriledi ve daha az işçinin işten ayrıldığını gösterdi. 

İş ilanları, 8,8 milyona gerileyerek 9,5 milyonluk tahminin altında kaldı. Öte yandan temmuz ayında 3,5 milyon kişi işten ayrılırken, bu rakam son iki buçuk yılın en düşük seviyesi oldu – bu da iş arayanların daha temkinli olmaya başladığının bir işareti.

Conference Board’a göre tüketici güveni de ağustos ayında düşerek 114 seviyesinden 106,1’e geriledi. 

Indeed Hiring Lab ekonomik araştırmalar başkanı Nick Bunker, “İşten ayrılmalardaki bu düşüş, işverenlerin yeni işe alımları çekmek ve mevcut çalışanları elde tutmak için daha az baskıyla karşılaşması nedeniyle ücret artışının soğumaya devam edeceğine işaret ediyor. Bu eğilimin yanı sıra, iş ilanlarında ve işten çıkarmalarda görülen düşüş FED politika yapıcılarını memnun edecektir.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Ağustos ayının son haftasında düşük hacim

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerde süregelen güçlü performans

3. Ekonomik verilerin sindirilmesi

4. S&P 500’ün 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyretmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Tüketici Ürünleri, Teknoloji, Ham Madde, Emlak, Finans

Zayıf:

Öne Çıkan Hisseler

Coinbase (COIN) hisseleri, federal bir temyiz mahkemesinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Grayscale Investments’ın önerdiği bitcoin borsa yatırım fonunu reddetme kararını iptal etmesinin ardından 14,9% yükseldi. 

Best Buy (BBY) dün açıkladığı beklentileri aşan mali ikinci çeyrek bilançosunun ardından 3,9% artıda kapandı.

Nio (NIO), ikinci çeyrek bilançosunun ardından 1,2% düştü. Beklentileri karşılayamayan sonuçlarda gelirler düştü ancak şirket mevcut çeyrek için iyimser bir gelir görünümü sundu.

AT&T (T) ve Verizon Communications (VZ) hisseleri, Citi’nin her iki telekomünikasyon şirketinin notunu “NÖTR” seviyesinden “AL” seviyesine yükseltmesiyle 3%’ten fazla yükseldi.

Ekonomik Veriler Borsalara Olumlu Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı