Bültenler

Düşen İş Maliyetleriyle Borsalar Artıda Açıldı

December 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Düşen İş Maliyetleriyle Borsalar Artıda Açıldı

ABD borsaları, yatırımcıların enflasyonun düştüğünü gösteren ekonomik verileri alkışlamasıyla güne yeşilde başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,25%, S&P 500 0,37% ve Nasdaq 0,44% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Borsalarda haftanın üçüncü gününde kazanılan artış ivmesi bir dizi ekonomik verinin ardından geldi. İşgücü maliyetlerindeki düşüş enflasyon gidişatına olumlu yansırken, verimlilikteki artış ekonominin olası bir resesyondan kaçınabileceğine işaret etti. 

Ayrıca bugün açıklanan ADP özel sektör istihdamı verileri, Fed için de uzun bir süredir sıkıntılı bir gösterge olan iş piyasasının soğuduğunu gösterdi. Ancak işgücüne ilişkin veriler henüz bitmedi. 

Yatırımcılar yarın haftalık işsizlik başvurusu rakamlarını ve cuma günü de tarım dışı istihdam verilerini izliyor olacak. 

👀 Ne Dediler? 

TradeStation küresel piyasa stratejileri başı David Russell, “ADP verileri, Fed’in enflasyon karşıtı hamlelerinin işe yaramaya başladığını gösteriyor. Rakamlar yumuşak inişe işaret ediyor ancak merkez bankasının politikaları fazla şahin kalmaya devam ederse yatırımcıları olası bir resesyon endişesi sarabilir. Bu, artık Fed’in kaybedip kaybetmeyeceği bir mücadele.” yorumunu yapıyor.

📊 Hisse Hareketleri

Shopify (SHOP) hisseleri, şirketin yatırımcı günü etkinliği sonrasında 3%’e yakın geriledi. Ancak Wall Street analistleri söz konusu etkinlik hakkında pozitif bir tavır takınmaya devam etti.

Asana (ASAN) üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde bir bilanço açıklamasına rağmen iş yönetimi yazılımı şirketinin yönetimden süregelen makro ekonomik engellere ilişkin yapılan uyarılarla 14% dip yaptı. 

Düşen İş Maliyetleriyle Borsalar Artıda Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC