Bültenler

Düşen Hazine Tahvili Getirileriyle Borsalar Artıda Açıldı

Kasım 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Düşen Hazine Tahvili Getirileriyle Borsalar Artıda Açıldı

Hazine tahvili getirilerinin son iki ayın en düşük seviyesine gerilemesinden destek bulan borsalar, güne yeşilde başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,42%, S&P 500 0,64% ve Nasdaq 1,09% geriledi.

📍 Ne Oldu?

10 yıllık gösterge ABD Hazine tahvili getirileri 2 baz puanın üzerinde bir düşüşle 4,394%’e, 30 yıllık tahvil getirisi ise yaklaşık 4 baz puan düşerek 4,54%’e geriledi. Bu, 22 Eylül’den bu yana en düşük seviyelere işaret etti. 

Tahvil getirilerindeki düşüşün arkasında Fed’in son toplantı tutanaklarında sıkı para politikasının bir süre daha devam edeceğini ifade etmesi yer aldı. Merkez bankası ayrıca ufukta bir faiz indirimi olmadığını belirtti.

Öte yandan piyasalar dün kapanış zilinden sonra bilançosunu açıklayan çip devi Nvidia’daydı (NVDA). Yarı iletken üreticisi bir kez daha analist beklentilerini aşan gelir açıkladı ancak dördüncü çeyrekte ABD’nin Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarınin yol açtığı etkilerin hissedilebileceği uyarısında bulundu. 

👀 Ne Dediler? 

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “5-10 yıllık Hazine tahvili getirilerine yönelik beklentiler için ilk baskı 3,2% ile 2011’den bu yana en yüksek seviyedeydi. Nihai rakam genellikle daha düşük revize edilir ancak revize edilmezse bu Fed için hoş olmayan bir haber olacaktır.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

HP (HPQ) hisseleri, mali dördüncü çeyrekte analist beklentilerine paralel olarak 13,82 milyar dolar gelir üzerinden 0,90 dolar hisse başına kâr elde ettiği bilançosunun ardından piyasa öncesinde geriledikten sonra açılışta 4%’ün üzerinde yükseldi. 

Autodesk (ADSK) dördüncü çeyreğe yönelik zayıf öngörülerde bulunmasının ardından 6% geriledi. Şirket, 2,01 konsensüsün altında, 1,91 dolar ile 1,97 dolar hisse başına kâr elde etmeyi bekliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha