Borsa Yorumları

Durgunluk Zamanlarında Wall Street Bu Hisseleri Öneriyor

January 11, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Durgunluk Zamanlarında Wall Street Bu Hisseleri Öneriyor

Freedom Capital Markets’tan Jay Woods’a göre yatırımcılar, yıla hafif durgun bir başlangıç yapan borsalardaki bu durumu fırsat bilerek popüler ve yüksek kaliteli hisselere yönelmeli. 

Hisseler, Dow Jones’u tüm zamanların en yüksek seviyesine ve S&P 500’ü kendi rekoruna oldukça yakın bir mesafeye çıkaran 2023’ün sonundaki rallinin ardından bir nefes alarak yeni yıla sakin bir başlangıç yaptı.

Borsalardaki durgunluk, Wall Street’te hisselerin dördüncü çeyrekte çok yüksek ve çok hızlı hareket ettiğini ve göreceli güç endeksleri gibi çeşitli kıstaslara göre aşırı satın alındığını söyleyenler için sürpriz olmadı. 

Kariyerinin başlarında Goldman Sachs’ta 14 yıl çalışan Woods, düşüşü büyük bir koşunun ardından sağlıklı bir soluklanma olarak görüyor. Ancak stratejiste göre yatırımcılar için bu durgunluk, doğru hamleler yapmak için oldukça iyi bir zaman.

🛒 Amazon (AMZN), kısmen teknik nedenler ve hissenin son dönemdeki fiyat hareketleri nedeniyle Woods’un yeni yıldaki favori ismi. Hisse, 145 dolarlık önemli bir destek seviyesinin üzerinde tutundu, 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktı ve Woods’a göre hâlâ yükselmek için oldukça alanı var. 

Şirketin yapay zekâ girişimleri ve sınırsız teslimat için sabit bir ücret sunarak teslimat işine girmesi, Woods’un Amazon’a yönelik beklentilerini daha da destekliyor ve bu da şirketi, sektörün önde gelenleri Walmart (WMT) ve Uber (UBER) ile rekabete sokuyor. 

Amazon hisseleri 2023’te 81% yükselmiş olsa bile, Wall Street’teki pek çok kişi e-ticaret devinin yapay zekâ girişimlerinde yarışın gerisinde kaldığını düşünüyordu. Amazon Web Services bulut birimi, adeta bu iddialara cevap verircesine, kasım ayında dil modelleri oluşturmak için Trainium2 olarak bilinen yeni bir çip tanıttı.

Woods, “Yapay zekâ hikayesi, önümüzdeki birkaç çeyrekte hakkında çok daha fazla şey öğreneceğimiz bir hikaye. Amazon’dan alışveriş yapan herkes, şirketin alışkanlıklarını bildiğini ve iyi takip ettiğini bilir. Bu hikaye gerçekleştiğinde, Amazon’un çoktan yol kat etmiş olacağını düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

👟 Woods ayrıca, son dönemlerde karşı karşıya kaldığı fiyat baskılarının ardından Nike’ın (NKE) cazip bir yatırıma dönüştüğünü düşünüyor. Atletik giyim ve spor ayakkabı üreticisi, 2022’de 30%, 2023’te de 7% düştü ve Noel’den hemen önce satış beklentilerini indirerek, önümüzdeki üç yıl içinde maliyetlerde 2 milyar dolarlık kesinti planları açıkladı.

Woods’a göre Nike, “uzun, yavaş ve istikrarlı” da olsa bir geri dönüş için kendini konumlandırıyor. Stratejist, bu konumlanmanın aralık ayında kazançlarını açıklamadan önce 120 ile 122 dolar bölgesine geri iterek başlayabileceğine inanıyor.

Woods “Hissenin yavaş yavaş toparlandığını görmeye başlayacağız. Uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, bir süredir zorlanan isimlerden biri ve bana göre gemiyi düzeltmeye çalışıyorlar gibi görünüyor.” diyor. 

💳 Ödeme şirketleri de borsalarda geçen haftaki satış dalgasında tökezledi ve Mastercard (MA) ana endekslerdeki geri çekilmeye paralel olarak yaklaşık 1,%7 düştü. Ancak Woods, Mastercard ve Visa’yı (V) 2024’te yükselmeye hazır uzun vadeli kazananlar olarak görüyor. 

Tatil dönemindeki güçlü tüketici harcamalarının şirketler için iyiye işaret olduğunu da sözlerine ekleyen Woods, yatırımcılara herhangi bir geri çekilmede bu iki hisseyi değerlendirmelerini tavsiye etti.

💻 Nvidia (NVDA), 2023’ün yapay zekâ odaklı yatırım patlamasına hükmetti. Bu görünüm muhtemelen 2024’te de devam edebilecek olsa da Woods, Broadcom’a (AVGO) ayrı bir parantez açıyor. 

Rakibi kadar popüler olmasa da çip üreticisi geçen hafta 6% düştü ancak Woods, hissenin önceki satışlarda nasıl performans gösterdiği ile karşılaştırıldığında, bunun normal bir geri çekilme gibi göründüğünü söyledi:

Hissenin uzun vadeli gidişatı, içinde bulunduğu alan ve çeyrekten çeyreğe yenilmeye devam ettiği göz önüne alındığında, Broadcom satın alın.

Durgunluk Zamanlarında Wall Street Bu Hisseleri Öneriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC