Borsa Yorumları

Dünyanın En Büyük Alkollü İçki Üreticisinin Notu Yükseltildi!

February 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dünyanın En Büyük Alkollü İçki Üreticisinin Notu Yükseltildi!

Bernstein’in Diageo (DEO) hakkındaki görüşleri olumlu yönde değişiyor.

Analist Trevor Stirling, Johnnie Walker ve Ketel One’ı bünyesinde barındıran şirketin “SEKTÖR SEVİYESİ PERFORMANS” olan notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. Analist ayrıca, şirketin ABD borsalarında işlem gören hisseleri için 12 aylık ortalama fiyat hedefini 215 dolardan 225 dolara yükseltti. Bu yeni fiyat hedefi hissenin salı günkü (8 Şubat 2023) kapanış fiyatının yaklaşık 30% yukarısını işaret ediyor.

Stirling pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, “ABD alkollü içecek pazarındaki uzun vadeli yapısal büyümeden kâr elde edecek şekilde iyi konumlanmış olan şirket, diğer yükselen piyasalarda da (öncelikle Latin Amerika ve Asya ile Afrika’nın bazı bölgelerindeki alkollü içecek piyasaları) harika bir ivme yakalamış durumda. 5-7%’lik uzun vadeli organik toplam gelir artışı öngörülerinde üst sınırı yakalayacaklarına ve işletme kârı artışını bir puan öteye taşıyacaklarına olan güvenimiz tam” ifadelerine yer verdi.

Covid kısıtlamaları döneminde ender rastlanan bir büyüme deneyimleyen ABD alkollü içecek pazarı, şimdilerde bir düşüş eğiliminde. Stirling yine de, Diageo’nun pandemi öncesi gelirlerinin çok ötesinde ilerlemeyi sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Covid öncesi döneme kıyasla şirketin Avrupa’daki satışları 26%, Latin Amerika’daki satışları ise 72% oranında yükselmiş; kârı da 100% oranında artmış durumda. 

Bernstein’in bilgilendirme yazısında ayrıca, alkollü içecek üreticisinin arka plandaki güçlü performansına rağmen, hissenin F/K oranının rakiplerine ve piyasa geneline kıyasla düşük kaldığı vurgulandı. Avrupa ekonomisinin resesyona girmesi, pandemi dönemindeki patlamanın ardından ABD alkollü içecek piyasasının normale dönmesi ve yılın ikinci yarısında CEO değişimi ihtimali gibi diğer bazı olası ters rüzgarlar da söz konusu. 

Yine de Stirling, şirketin görünümü hakkında iyimserliğini koruyor. 

Analist yazıda, “Mevcut belirsizliklerin bu hisse için harika bir uzun vadeli büyüme hikâyesine güzel bir giriş noktası oluşturduğuna inanıyoruz ve hissenin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Diageo’nun, “küresel temel tüketim alanında en iyi uzun vadeli büyüme hikâyelerinden biri olduğunu” sözlerine ekledi.

Diageo’nun ABD borsalarında işlem gören hisseleri yılın başından bu yana çok az değer kaybetti. Bununla birlikte hisse, geçtiğimiz 12 ayda yaklaşık 15,82% oranında düşüş yaşadı.

Dünyanın En Büyük Alkollü İçki Üreticisinin Notu Yükseltildi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC